Arabanın Aküsü Nasıl Şarj Edilir?

Yazar 1 Yorum 1.917 views
Arabanın Aküsü Nasıl Şarj Edilir?

Aküsü biten arabanın vurdurulmaması gerektiği artık tüm araç kullanıcılarının bildiği ve olası sonuçları hakkında bilinçlendiği bir durum. Bu sebeple artık araç aküleri zayıfladığında, boşaldığında yada tamamen bittiğinde ilk akla gelen yöntem vurdurma yerine şarj etme oluyor. Peki araç aküsü nasıl şarj edilir. Şarj edilirken nelere dikkat edilmelidir. Şarj etmekle akü kurtarılabilir mi,

Aküyü Şarj Etmek konusunda Merak ettiğiniz ve aklınıza takılan tüm konular ve cevapları konumuzda listelenmiştir.

Arabanın Aküsü Nasıl Şarj Edilir?

Araç Aküsünü Şarj Etme Yöntemleri arasında sayabileceğimiz başlıca 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlar bir cihaza bağlayarak şarj etme ve akü takviye ile çalıştırarak motor gücü ile şarj etme olarak iki gruba ayırabiliriz. Bu guruplar ve nasıl yapıldığına dair bilgiler ise;

  1. Motor Gücü ve İvmesi İle Şarj Etme Yöntemi : Bu aslında ilk tercih edilen yöntemdir. Araç başka bir aracın sağlıklı ve şarjlı aküsü ile takviye edilerek çalıştırılır. Daha sonra çalışan motorda herhangi bir elektirik donanımı açılmadan araç rolantide uzun bir süre bekletilerek akünün şarj olması sağlanır. Bu yöntede hem vakit hem de büyük bir oranda yakıt sarfiyatı gerçekleşir. Başarı olma ihtimali ise %50 dir. Başarısız olma ihtimaline neden olan durum ,Akünüz bitmiş durumda ise anlık olarak faydalı gibi görünse de aracınız birkaç saat kontak kapalı halde durduğunda akü tekrar eski haline dönecek ve harcadığınız zaman ve yakıt boşa gitmiş olacaktır. Fakat bazı durumlarda ise işe yarayabilir. Bu durumlar ise akünün genel durumu iyi bakımları tam fakat bazı radikal sebeplerden dolayı bir anda şarjını kaybetmesi durumunda akünün genel durumunun ve iç kimyasal yapısının iyi olmasından ötürü bu şekilde şarj edildiğinde akü kurtarılabilir ve kullanılmaya devam edilebilir.
  2. Şarj Cihazına Bağlayarak Şarj Etme : Bu daha güvenilir ve kesin yöntemdir. Akü, Şarj cihazına bağlanmadan önce amper ölçümleri yapılarak genel durumu kontrol edilir. Eğer şarj ile kurtarılabilecek bir durumda ise şarja takılır. Eğer şarj fayda etmeyecek ise araç sahibine bildirilerek yeni akü almaya teşvik edilir. Yani akü şarjının kalıcı ve başarılı olma ihtimali bu kontrol sayesinde oldukça yüksektir. Akü cihaza bağlanarak şarjı doldurulur ve çok daha kalıcı ve değerleri ölçülerek yapılduığı için oldukça sağlıklı bir yöntemdir diyebiliriz.

Araç Neden Şarjı Bitiriyor.

Bunun olası birçok sebebi olabilir. Fakat genellikle bu tip sorunları olan araçlarda karşılaşılan sorunların başlıcaları söyledir.

• Araca Yanlış Tip ve Amperlerde akülerin kullanılması
• Olası elektirik Kaçakları Sebebi İle Boşalmalar
• Araç Şarj Dinamosunda Yaşanan Olası Şarj Kayıpları Yada Arızalar
• Araca bilinçsiz bağlanan ekstra donanımlar
• Araç çalışmıyorken uzun süre donanım kullanımları
• Akünün Ömrünü Tamamlaması
• Akü Bakımlarında Eksiklikler

Gibi nedenlerden dolayı sıklıkla akünüzde şarj gereksinimleri duyulabilmektedir. Akünüzü şarj etme işleminiz başarı geçtikten sonra tekrar böyle bir sorun yaşamamak adına aracınızın aküsününü ve elektirik aksamını kontrol ettirmeli ve neden akü zayıflığının baş gösterdiğini öğrenmelisiniz.

Bize Sorun!

Akü sorunları, marş ve elektirik arızaları ile tüm motor mekanik konularında merak ettiklerinizi sitemizde bulanabilirsiniz. Sitemizde yada konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Soru sorarken araç marko ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

Etiketler

1 Yorum

  1. Uzun süre yatan garaj araçlarında, zayıflamış durumda olan aküyü araç bağlantılarını sökmeden, akü şarj cihazıyla şarj etmenin bir sakıncası varmıdır?

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba