Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur, İptal Edilir İse?

Yazar 5 Yorum 19.922 views
Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur, İptal Edilir İse?

Araçlarda termostat olmazsa yada iptal edilirse, çoğu kişinin sadece motor soğutmasıyla ilgili değişiklik olacağını düşünür. Fakat motor soğutma suyunun ısısını ölçerek beyne ileten sensörlerden alınan verilerle, ateşleme , rolanti yakıt sistemleri gibi motorun çalışmasına ilk dereceden etki eden sistemler çalışmasını düzenler. Bu sebeple bu parçanın iptalinin bir takım geri dönüş etkileri olacaktır. Bu konumuzda araçla termostat iptal edilirse ne olur öğrenebilirsiniz.

Arabada Termostat İptal Edilir İse Ne Olur

Termostat motor ısısı ile, ısınan suyun derecesine bağlı olarak su geçişini kapatan yada su geçişine izin veren bir parçadır. Bu parçanın olmaması demek, radyatördeki antifirizli suyun hiçbir engel olmadan sürekli olarak tüm motor bloğunda sürküle olması demek. Bu durum bakıldığında sorun olmayacak bir durum gibi görülebilir fakat motorun da belli ısılarda kalması gerektiği için uygunsuz bir durumdur.

Aşağıda termostatın olmamasından etkilecek sistemler tek tek sıralanmıştır;

 1. Yakıt Püskürtme Sistemi : Araç beyni, motorun sıcaklığa göre yakıt miktarını ayarlar. Motor ısısının düşük olarak algılanması daha fazla yakıtın yanma odalarına püskürtülmesi anlamına gelir. Bu durum zengin karışıma neden olarak aracın teklemesine yada bogulmasına neden olabilir. Bu etkiler düşük olacağından genellikle performans düşüklüğü olarak hissedilir.
 2. Termostat Yakıtı Etkiler mi : yukarıdaki duruma baktığımızda motorun soğuk olarak algılanması ile yakıt püskürtme miktarının artacağından bahsetmiştik. Bu durum paralel olarak yakıt tüketiminin de artmasına neden olacaktır.
 3. Ateşleme Sistemi Sorunları : Araç Ateşlemesi, motor ısısı ile paralel olarak ayarlanır. Termostat olmadığında motor soğutma suyu düşük derecelere kadar inceği için ateşleme zamanlaması bu ısıya göre ayarlanır fakat motor aslında sıcaktır. soğuk olan sudur. Bu nedenle ateşleme sorunları stop etme tekleme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
 4. Rolanti Sorunları : Araç rolantisi için maf sensöründen motora aktarılan hava, motor ısısına göre ayarlanmaktadır. Ecu Tarafından Motor sıcakken motorun soğuk olarak algılanması, maf sensöründen gerekenden daha fazla hava akışına neden olur. Bu durum yüksek rolanti sorunları, rolanti dalgalanması, stop etme gibi sorunlara yol açabilir.
 5. Isınma Sorunları : Özellikle kış aylarında motor soğutma suyunun sürekli devir etmesi ve radyatörde araç ön kısmından alınan hava ile soğuması sebebi ile kalorifer sistemine yeterli sıcak su sağlanamadığı için araç içi ısınma sistemi çalışamaz. Her seferinde doğuk hava üflemesine neden olur. Özellikle şehirler arası çok uzun yolculuklarda araç sürüşüne engel olacak kadar soğuk hava nedeni ile söz konusu yolculuk imkansız bir hal alabilir.
 6. Genleşme Sorunları : Motor bloğu çalıştıkça ısınır. Sürekli sıcak olan bloğa özellikle kış aylarında sürekli soğuk suyun temas etmesi ani genleşmeler nedeni ile söz konusu parçalarda çatlamalara neden olabilir. Bu durum oldukça maliyetli bir onarım gerektiren sonuçlara neden olabilmektedir.

Tüm bu etkiler göz önüne alındığında çıkarılabilecek sonuç, araçlardaki termostat gereksiz bir parça değil oldukça önemli bir parçadır ve sürekli olarak çalışır halde

kalması gerekir. Termostatın iptal edilmesi aracınızın sürüş keyfini, çalışmasını hatta sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir, maliyeti çok yüksek olan motor hasarlarına neden olabilmektedir.

Ayrıca termostatın parça fiyatı oldukça düşük maliyetlidir. Değişimi nispeten kolay (Araçtan Araca Değişebilir) olması sebebi ile işçilik ücretleri de düşüktür. Bu nedenle arızalı olarak yada tamamen iptal edilerek kullanılması yerine sorunun çözümünün yeni bir termostat takarak sağlanması önerilmektedir.

Bize Sorun Cevaplayalım!

Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur, tamamen iptal edilir ise sonuçları ve zararları konumuza istinaden onarımı değişimi ve maliyet fiyatları ile ilgili olarak aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı yazabilirsiniz. Günlük olarak sorulan cevaplan maktadır.

Etiketler

5 Yorum

 1. Arabam toyota AVANSIS 2000CC DİZEL 2006 MODEL Yeni MOTOR yaptirdim Usta yeni yapilan motora termostat takilmaz diyor. Mevsim yaz.Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur, İptal Edilir İse? Ne ölür?

 2. Merhaba. Aracım 2007 Honda Civic. Arabam hararetten dolayı 4 gün kadar sanayide kaldı. yapılan işlemler radyatör değişimi ve conta değişimi. aracı alınca ustam termostat eskimiş şimdilik böyle kullan 10 gün sonra geldiğinde takalım dedi. termostatsız geldiğim yolda hararet tek te kaldıi ancak bir yerde 2 dakika kadar durduğumda hararetin yarıya kadar geldiğini gördüm. yol boyu hararet düşerek eve vardım. termostatsız araç kullanmamın sakıncası nedir? ayrıca termostatın olmaması motor arıza lambasının yanmasına sebep midir? teşekkürler.

 3. Avatar ARİF ŞAHİN

  Nissan primera 2000 model 1.6 tüp takılı araba bir süre şehir içinde kullandıktan sonra kırmızı ışıkta durduğumda hararet ibresi neredeyse sona kadar yükseliyor ama hareket edince geri düşüyor ve kaloriferde soğuk hava üflüyor bir çok ustaya gösterdik sorunu çözemediler bu yüzden uzun yola çıkmaya çekiniyorum tavsiyeniz nedir teşekkürler

 4. merhaba aracım 2005 clio 1.4 benzin lpg aracı yeni aldık araç sahibi osmaniyedeydi buralar sıcak olduğu için tamirci çıkaralım araba hararet etmesin demiş ve çıkarmış biz bunu bugün tekrar taktık ama aklımızda bir şüphe var acaba daha önce arabanın motoruna zarar vermişmidir veya şimdi taktıktan sonra herhangi bir sıkınıtı ile karşılaşırmıyız

 5. Avatar Veysel koçoğlu

  Aracım reno 19 1.6. 99 model alize karbüratörlü aracımda termostat sökülmüş,ben taktırdım şimdi 5-10 km gittiğim zaman göstergede hararet ve yağ lambası kesik kesik nazende devamlı yanıyor biraz gaz verdimmi sönüyor.aracın çalışması rölantide 1100 devir sebebi nedir.termostat takıldıktan sonra böyle yapmaya başladı bu konuda yardımcı olur musunuz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba