Araba Neden Hararet Yapar (Çözümlü)

Yazar 3 Yorum 2.904 views
Araba Neden Hararet Yapar (Çözümlü)

Araçların fazla hararet sorunlarının genelde birkaç ana nedeni ve birkaç ta sık olmayan ama zaman zaman yaşanan nedeni vardır. Bunları bilmek ve önlemlerinizi buna göre almak hararet sorununuzun çözümü için şarttır.

Bu yazımızda Araba Neden Hararet Yapar, Hiç olmadık zamanda ve bakımlı araçta hararet neden yükselir gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Araba Neden Hararet Yapar

1 – Su Eksiltmesi Sorunları Yüzünden : Hararet yapan araçlarda hararetin yükselmesinin görülen en sık nedenleri arasındadır. Conta sorunları, blok çatlakları, devirdaim pompası hatta kalorifer peteği gibi parçalardan sızan su aracınızın antifriz seviyesini düşürerek hararet yapmasına neden olabilir. Çözümü : İpucu ; Eğer aracınızda su eksiltmesi de görülüyor ise Bu konuyu detaylı olarak inceleyip çözümlerini verdiğimiz sayfamıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

2 – Radyatör Fanı Arızaları Yüzünden : Radyatör fanı 2 kademeli olarak çalışır, ilk kademe hafif hararette açar ve yavaş döner, ikinci kademe ise hararet çok yükseldiğinde açar. Bu soğutma sisteminin düzenli çalışmaması yüzünden hararet yapma sorunudur. Bu tip hararet sorunu genellikle sıkışık trafikte gözlemlenir. Radyatör fanına elektrik gelmemesi, fan müşürü arızası yada direkt olarak fanın kendisinden kaynaklanan sorunlar hararete neden olur. Çözümü : İpucu : Radyatör fanının kademelerinden birinin yada tamamının çalışmadığından şüphe ediyor iseniz çözümü için hazırladığımız sayfaya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

3 – Devirdaim Pompası Arızası : Araçta soğutma suyunun motor içinde sürkilasyonunu sağlayan parça bu parçadır. Motor soğutma suyu, aracı soğuttuktan sonra tekrar radyatöre döner ve radyatördeki soğumuş hava motora aktarılır. Bu sistem arızalandığında motorun içindeki su değişmez ve ısınmaya devam eder. Fanınız çalışsa da su tam olsa da araç hararet yapacaktır. Genelde sonuçları en ağır olan arıza tipidir. Çözümü : İpucu : Aracınızda devirdaim pompası arızası olabileceğinden şüphe diyor iseniz bunu anlamayı ve çözümünü incelediğimiz sayfamıza burayı tıklayarak göz atabilirsiniz.

4 – Termostat Arızası Yüzünden : Araçlarda termostat, motor sıcakken su geçişini açan soğukken su geçişini kapatan bir parçadır. Arızalanması durumunda genelde sürekli açık olur. Nadir olmakla beraber kısmen yada tamamen kapalı konumda kalması durumunda aynı devirdaim arızasında olduğu gibi motor içi su sürkülasyonu durarak hararet yapmasına neden olabilir. Çözümü : İpucu : Aracınızın termostatının arızalı olabileceğinden şüphe ediyor iseniz termostat arızası ve çözümü için hazırladığımız sayfaya burayı tıklayarak göz atabilirsiniz.

5 – Motoru Sıkıştıran Sorunlar : Çok nadir olarak görülse de aracın çalışmasına direkt olarak etki edebilecek sorunlardan olan “motor yağının fazla koyulması, egzozun tıkalı olması” gibi nedenler motorun hararet yapmasına neden olabilir. Çözümü : Eğer aracınızda bu gibi sorunların olabileceğini düşünüyor iseniz bununla akalı çözümler için hazırladığımız sayfaya burayı tıklayarak göz atın

Bu maddelerin haricinde nadir görülebilecek durumlarda gelişebilir fakat hararet sorunlarının yaşanmasına neden olan nedenlerin %80 e yakını bu 5 madde sebebi ile yaşanmaktadır.

Bize Sorun Cevaplayalım

Soru sormadan önce sitemizde hemen hemen her konuda bilgi bulabileceğinizi unutmayın. Sitemize göz atarak tüm arızalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yinede aklınıza takılanlar var ise aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bizlere soru sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan sorular cevaplan maktadır. Soru sorar iken araç markanızı ve modelinizi de belirtiniz.

Etiketler

3 Yorum

  1. Hocam bende caddy 2010 model arac var hararet müsuru degistirdim termostati degistirdim yine hararet yapıyor.sorunu çözemedim sizce neden olabilir ?

  2. Merhabalar benım sorunum şöyle aracımı yukledım kasabadan köye çıkıyorum hararet göstergesı tam ortada duruyur yokuş yukarı bırıncı vıtesle çıkarken hararet yavaç yavaş ortadan üst çeyrek çızgısıne kadar yukselıp aracın çekışı düşmeye başladığında fan açmaya başlıyur ustalara sorduğumda bunun normal olduğunu soyledıler sızce normal mıdır değılse ne onerırsınız not aracım mıtsubıshı l200 magnum kasa 2006 model tek kabın kamyonettır bunların fanları cıvalı fan açtığı zaman hareret tekrar orta sevıyeye ınıyur saygılar ıyı çalışmalar

  3. Fan termostat radyatör devir daim sıkıntısı yok silindir kapak contasından yapar mı hararet

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba