Araba Harareti Nasıl Düşürülür, Motor Suyu Sıcaklığı

Yazar 1 Yorum 3.664 views
Araba Harareti Nasıl Düşürülür, Motor Suyu Sıcaklığı

Araçlarda hararet yükseldiği zaman, motor suyu sıcaklığını düşürmek için yapılması gereken tek bir yöntem yoktur. Aracın neden hararet yaptığına göre harareti düşürmek için kullanılacak yöntem de değişecektir.

Bu yazımızda Arabanın Harareti Nasıl Düşürülür konusunda tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Arabanın Harareti Nasıl Düşürülür

Arabanın Normal Harareti Kaç Olmalı : “Hararet 90-80 derecelere geldiğinde normal dereceler sayılır ve motor stop edilebilir. Yüksek derecelerde stop edilmesi tavsiye edilmez. Araç motoruna hasar verebilirsiniz “Öncelikle harareti neden yaptığını bilmek gerekir. Örnek vermek gerekir ise radyatör fanı arızası nedeni ile hararet yaptı ise seri bir sürüş harareti düşürecek iken devirdaim pompası nedeni ile hararet yaptı ise arttıracaktır. Bu nedenle ne olduğunu bilmeden kulaktan dolma bilgiler ile yapacağınız işlemler harareti düşürmek bir kenara yükseltebilir.

Önce Sorunu Bulmaya Çalışın

Aracınızın harareti yüksek iken hemen ön kısımda fanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer Fan Çalışmıyor İse;

  • Aracı Seri Şekilde Kullanarak önden hava almasını sağlayarak radyatör suyunu soğutarak motor hararetini düşürebilirsiniz.
  • Kaloriferleri son devir sıcak ayarda açarak kalorifer peteğindeki suyun sıcaklığını düşürerek harareti azaltabilirsiniz.

Eğer Fan Çalışıyor ve radyatör kısmen soğuk ise araç devirdaim yapmıyor olabilir. Bu durumda motor içerisindeki sıcak suyun radyatördeki soğuk su ile değişimini sağlamak gerekir. Bu en zor olanıdır. Ustalık bilginiz yok ise yapamayacağınız bir işlemdir ve genellikle sonu kötü bitebilir.

Çözümü : Radyatöre motordan dönüş su hortumunu çıkarmanız ve motor suyu haznesine sürekli su eklemesi yapar iseniz motor içerisindeki suyu dışarı akıtarak yerine soğuk su eklemiş olursunuz ve bu sayede araç harareti düşer. İdeal seviyelere düştüğünde 80-90 c aracı stop edebilirsiniz. Sonrasında araç servise çekilmesi gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta hangi hortumun motordan gelen sıcak su hortumu olduğunu anlayamamanız durumunda işlerin daha kötüye gitmesi riski vardır. Araç hakkında tamir bilginiz yok ise kendiniz yapmayınız. Ayrıca eldiven ve uzun karga burnu gibi ekipmanlar gerekir. Hortumu çıplak elle ve tornavida ile söker iseniz bir anda çıkacak sıcak ve basınçlı hava ileri derecede cilt yanıklarına sebep olabilir. Bu nedenle aracınız canınızdan önemli değildir, hararet yapması daha iyimser bir sorundur.

Önemli İpucu : Konunun devamı olan Tüm önemlere rağmen hararet yapma durumu gerçekleşir ise ne olur tamir masraf ve olabilecekleri açıkladığımız sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Burayı tıklayarak sayfamıza göz atın.

Bize Sorun Cevaplayalım

Aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplanır. Aşağıda bulunan bölümü kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Soru sormadan önce araç marka ve modelini de belirtmeyi unutmayınız.

1 Yorum

  1. Sa. Kolay gelsin 2004 albea 1.3 multijet arac 90 100 le giderken hararet son sınırda ve fan acılıyor devir daimde yapıyor ancak aracın sıcaklıgı sureklı fanın actıgı noktada sabit kalıyor rampa cıkarken cok cabuk cıkıyor ve onemlı bi nokta antifriz koymadan once 2 dıs yukseliyordu motoru asırı yordugum zaman bıle 2 dişin uzerine cıktıgını gormedim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba