OtoArızası.com Forum Blog

Amortisör Arızası Nasıl anlaşılır? Amortisör Görevleri ve Tipleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar Amortisör Arızası Nasıl anlaşılır? Amortisör Görevleri ve Tipleri Nelerdir?5 (100%) 1 vote Amortisör, yağı pompalamaya yarayan araçtır. Taşıtınızda çalışma esnasında şiddetini ve etkisini azaltma amacıyla kullanılır. Frenleme, zıplama ve savrulma anlarında oluşan dalma hareketi gibi istenmeyen ve rahatsız edici hareketlerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Amortisörünüze dikkat etmelisiniz


Sponsorlu Bağlantılar
Amortisör Arızası Nasıl anlaşılır? Amortisör Görevleri ve Tipleri Nelerdir?
5 (100%) 1 vote

Amortisör, yağı pompalamaya yarayan araçtır. Taşıtınızda çalışma esnasında şiddetini ve etkisini azaltma amacıyla kullanılır. Frenleme, zıplama ve savrulma anlarında oluşan dalma hareketi gibi istenmeyen ve rahatsız edici hareketlerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Amortisörünüze dikkat etmelisiniz aksi takdirde aracınızdaki yolculardan araç kullanmanız hakkında kötü yorumlar duyabilirsiniz

Amortisör Nasıl Çalışır?

Kapanma hareketi esnasında yayda toplanan hareket enerjisini ısıya çevirmeye yarayan amortisör milinin ucuna takılan piston, yağ doldurulmuş basınç tüpünde çalışır. Aracınızın tekerleği düşey eksende hareket ettiğinde, hidrolik sıvı, pistonun içinde bulunan küçük deliklerden geçmeye zorlanır. Fakat bu delikler çok az bir miktarda hidrolik sıvısının piston içinden geçmesine olanak verirler. Bunun sonucunda piston ve tekerlek ile yayın hareketi yavaşlar.

Bir amortisörün ortaya çıkardığı direnç miktarı tekerleğin düşey eksendeki hareketindeki hıza ve piston içerisindeki deliklerin büyüklüğüne ve sayısına, aynı zamanda valf disklerinin kalınlığı ve sayısına bağlıdır. Amortisörlerin direnci tekerlerin hızlı hareket etmesiyle değişir. Tekerlerin hareket hızı arttıkça amortisörün direnci de artar.

Amortisörün Görevleri Nelerdir?

Amortisörlerin birçok görevi vardır, bunlardan en önemli olanı ise lastiklerin yol ile temasını sağlamaktır. Diğer görevleri ise;


Sponsorlu Bağlantılar
 • Yay ve süspansiyon sisteminin hareketlerini kontrol altında tutmak,
 • Uygun fren mesafesini ayarlamak,
 • Lastikleri yol ile temas halinde tutmak,
 • Lastik aşınmasını önlemek,
 • Tekerleğin açısını korumak,
 • Aracın her hangi bir durumda sıçramasını önlemek,
 • Fren ve hızlanma sırasında yere yapışmasına engel olmak,
 • Araçtaki diğer sistemlerin zarar görmesini ve aşınmasını en aza indirmek,
 • Araç sürücüsünün yorgunluğunu azaltıp rahat ve konforlu bir yolculuk geçirmesini sağlamaktır.

Kaç Tip Amortisör Vardır?

Çalışma şekillerine göre;

 • Tek tesirli
 • Çok tesirli

Yapılarına göre;

 • Tek borulu
 • Çift borulu

İçerisindeki sıvıya göre;

 • Gazlı tip
 • Hidrolik tip

En çok kullanılan amortisör tipleri ise şöyledir; Çok tesirli, gazlı, çift ya da tek borulu.

Amortisör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Amortisör arızası veya patlayan amortisör ilk olarak başlangıçta taşıtınızın yol tutuşu biraz daha zayıflar, kullanımı sertleşir, tümsek ve kasislerden geçerken ses duyarsınız, rahatsız edici ses bir yana tümsek ve kasislerden geçerken bir de yaylanır.

Amortisörün patlaklığını anlamak içinse şöyle basit bir uygulama deneyebilirsiniz;

Amortisör patlaklığından şüphe duyduğunuz lastiğin üst tarafından yani kaputtan aşağı doğru bastırıp bırakın. Eğer bıraktığınızda lastiğin yukarı kalkması yavaşça gerçekleşiyorsa amortisörünüz patlamış olabilir. Çünkü amortisör, bastırmayı bıraktığınız anda geri yukarı itmeyi sağlar. Buna ek olarak amortisör üstünde yağlanma veya yağ izleri görürseniz taşıtınızı hemen servise götürmenizi tavsiye ederim.

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır, Ses Yapar mı? TIKLAYINIZ.

Amortisör Takozu Bozulursa Ne Olur TIKLAYINIZ.

Amortisör Tamir Edilebilir Mi?

Eğer taşıtınızda bu sorunları yaşıyorsanız amortisörünüzü değiştirme zamanı geldi de geçiyor. Dikkatinizi çekerim değiştirme dedim. Çünkü amortisör tamir edilmez ve size tavsiyem tamir edilebilir olduğunu söyleyen insanlara aldanmayın.

Bize Sorun Cevaplayalım

Amortisör arızası olan aracınızda yaşadığınız tüm arızalar ve çözümleri ile alakalı olarak aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için alt kısımda bulunan cevap ve yorum bölümüne araç markanızı ve modelini belirterek aklınıza takılanları sorun.


Bir adet yorum var.

 1. Mrb.lar chavrolet 2004 lacetti, aracimin ust takoz ve sag rotil degisti sonrasinda direksiyon arizasi meydana geldi. saglam adam hastaneye gider hasta cikar misali araba sanayiye girdi hasta cikti. simdide direksiyon takiliyo toplamiyo sertlesiyo tarifi bile zor. sanayiye gittim usta bisey yok diyor, rot cuya goturdu, ustaya “sen direksiyon mili mafsali sok pas sokucu yagla” diyor. neyapsak bilemedim.

Bir Yorum Bırak

Otoarizasi.com 2017 - 2018 / İzinsiz Kullanılmaz. Tüm Hakları Saklıdır