Vuruntu Sensörü Nedir? Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Vuruntu Sensörü Nedir? Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?
Yazımızı Derecelendirin

Vuruntu Sensörü Nedir

Pistonların içerisine dolan karışımın yani yakıt ve havanın patlama zamanında basınç ve ısı ile patlamasına vuruntu denmektedir. Vuruntu motora en çok zarar veren durumdur. Vuruntu sensörü motoru oluşturan bütün hareketli parçaları etkileyen ve zamanla tamamen hareketsiz hale getiren bir durumdur. Bu işlemin sonucunda hem aracınız hem de cebiniz zarar görecektir. Vuruntu sensörü arızası nasıl anlaşılır bilmiyorsanız aracınızın bu parçanın bozulması sonucunda oluşacak masraflara göz yumuyorsunuz demektir.


Sponsorlu Bağlantılar
Vuruntu Sensörü

Motorda meydana gelen titreşimleri ve vuruntuları tespit etmek için vuruntu sensörü kullanılmaktadır. Bu parça tespit ettiği değerleri elektronik kontrol ünitesine iletme görevi bulunmaktadır.

Vuruntu sensörünün en büyük görevlerinden biride tespit ettiği titreşim ve vuruntuları motorun ateşleme ve yakıt sistemini yönetmesiyle bilinen motor kontrol ünitesine iletmektedir bu işlemin sonrasında ise bu ünitenin Bu parçanın aldığı bu titreşimleri ateşleme ve enjeksiyon avansını ayarlamasıdır.

Kullandığınız birçok araç içerisinde bulunmaktadır benzinli veya dizel ayrımı bulunmamaktadır. Vuruntu sensörü arızası nasıl anlaşılır gibi bir sorunuz bulunuyor ise bunu sizler için kaleme alacağız.

Vuruntu ve titreşimlerin algılanması için vuruntu sensörünü iyi yerleştirmek gerekmektedir. Bu yerleştirme işlemi silindirlerin ve yanma odasının en yakını olmalıdır. Araçlara yerleştirilen bu parça motor bloğunda bulunan mani foldun yakınında ve emme mani foldu’nun alt kısmında motor bloğunda sonda biçiminde görülmektedir. V tipi motorlarda ise iki silindir bloğunda farklı farklı vuruntu sensörleri takılmaktadır.  


Sponsorlu Bağlantılar

Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Vuruntu sensörü bozuk araçlar da ilk belirtiler motorda oluşacak titremeler ve motordan gelen tıkırtı sesi ile çok sesli çalışmaya başlamasıdır. Bu parçanın bozulmuş olduğu araçların devir saatinde rölanti durumundaysanız dalgalanmalar görülmektedir. Motorun çekiş gücünde azalmalar olacaktır ve rölanti durumunda aracın kendiliğinden stop etmesi gözlemlenmektedir. Bunların haricinde yakıtta sıkıntı yaşarsınız yakıt tüketimi bu parçanın bozulması ile artar.

Vuruntu sensörü arızalandığı zaman ilk aracın vereceği hata motor arıza ışığının yanmasıdır. Bu ışığın yanmasıyla motor kendini koruma altına alır ve motor kendi gücüne sınır getirir bu sınır ile motor çekişinde zorlanmalar gözlenir ayrıca yüksek hızlara çıkmanıza mani olur bunun yanında yakıt tüketiminiz de bir hayli artacaktır.

 

Motor Neden Tekler TIKLAYINIZ.

Araba Neden Gaz Yemez ve Tekler, Dizel,Benzin,LPG TIKLAYINIZ.

 

Bize Sorun Cevaplayalım

Vuruntu Sensörü yaşadığınız tüm arızalar ve çözümleri ile alakalı olarak aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için alt kısımda bulunan cevap ve yorum bölümüne araç markanızı ve modelini belirterek aklınıza takılanları sorun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sayfa Özeti
Vuruntu Sensörü
Konu Adı
Vuruntu Sensörü
Konu Açıklaması
Vuruntu Sensörü Nedir? Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? ile ilgili makaledir.
Yazar
Yayımcı
OtoArıza
Yayımcı Logosu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir