Vuruntu Sensörü Nedir? Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?


Sponsorlu Bağlantılar
Vuruntu Sensörü Nedir? Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?
5 (100%) 1 vote

Vuruntu Sensörü Nedir

Pistonların içerisine dolan karışımın yani yakıt ve havanın patlama zamanında basınç ve ısı ile patlamasına vuruntu denmektedir. Vuruntu motora en çok zarar veren durumdur. Vuruntu sensörü motoru oluşturan bütün hareketli parçaları etkileyen ve zamanla tamamen hareketsiz hale getiren bir durumdur. Bu işlemin sonucunda hem aracınız hem de cebiniz zarar görecektir. Vuruntu sensörü arızası nasıl anlaşılır bilmiyorsanız aracınızın bu parçanın bozulması sonucunda oluşacak masraflara göz yumuyorsunuz demektir.

Vuruntu Sensörü

Motorda meydana gelen titreşimleri ve vuruntuları tespit etmek için vuruntu sensörü kullanılmaktadır. Bu parça tespit ettiği değerleri elektronik kontrol ünitesine iletme görevi bulunmaktadır.

Vuruntu sensörünün en büyük görevlerinden biride tespit ettiği titreşim ve vuruntuları motorun ateşleme ve yakıt sistemini yönetmesiyle bilinen motor kontrol ünitesine iletmektedir bu işlemin sonrasında ise bu ünitenin Bu parçanın aldığı bu titreşimleri ateşleme ve enjeksiyon avansını ayarlamasıdır.

Kullandığınız birçok araç içerisinde bulunmaktadır benzinli veya dizel ayrımı bulunmamaktadır. Vuruntu sensörü arızası nasıl anlaşılır gibi bir sorunuz bulunuyor ise bunu sizler için kaleme alacağız.

Vuruntu ve titreşimlerin algılanması için vuruntu sensörünü iyi yerleştirmek gerekmektedir. Bu yerleştirme işlemi silindirlerin ve yanma odasının en yakını olmalıdır. Araçlara yerleştirilen bu parça motor bloğunda bulunan mani foldun yakınında ve emme mani foldu’nun alt kısmında motor bloğunda sonda biçiminde görülmektedir. V tipi motorlarda ise iki silindir bloğunda farklı farklı vuruntu sensörleri takılmaktadır.  

Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Vuruntu sensörü bozuk araçlar da ilk belirtiler motorda oluşacak titremeler ve motordan gelen tıkırtı sesi ile çok sesli çalışmaya başlamasıdır. Bu parçanın bozulmuş olduğu araçların devir saatinde rölanti durumundaysanız dalgalanmalar görülmektedir. Motorun çekiş gücünde azalmalar olacaktır ve rölanti durumunda aracın kendiliğinden stop etmesi gözlemlenmektedir. Bunların haricinde yakıtta sıkıntı yaşarsınız yakıt tüketimi bu parçanın bozulması ile artar.


Sponsorlu Bağlantılar

Vuruntu sensörü arızalandığı zaman ilk aracın vereceği hata motor arıza ışığının yanmasıdır. Bu ışığın yanmasıyla motor kendini koruma altına alır ve motor kendi gücüne sınır getirir bu sınır ile motor çekişinde zorlanmalar gözlenir ayrıca yüksek hızlara çıkmanıza mani olur bunun yanında yakıt tüketiminiz de bir hayli artacaktır.

 

Motor Neden Tekler TIKLAYINIZ.

Araba Neden Gaz Yemez ve Tekler, Dizel,Benzin,LPG TIKLAYINIZ.

 

Bize Sorun Cevaplayalım

Vuruntu Sensörü yaşadığınız tüm arızalar ve çözümleri ile alakalı olarak aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için alt kısımda bulunan cevap ve yorum bölümüne araç markanızı ve modelini belirterek aklınıza takılanları sorun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sayfa Özeti
Vuruntu Sensörü
Konu Adı
Vuruntu Sensörü
Konu Açıklaması
Vuruntu Sensörü Nedir? Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? ile ilgili makaledir.
Yazar
Yayımcı
OtoArıza
Yayımcı Logosu

Vuruntu Sensörü Nedir? Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?” için 6 yorum

 • 25 Mart 2018 tarihinde, saat 21:34
  Permalink

  2001Ford focus ciha, arabayı yeni aldım sayılır, çalışması iyi değil gibi geldi bana,bir ustaya göstermiştim pcye de bağlamıştı,
  Vuruntu sensörüne bakılması lazım dedi, tamirmi olmalı değişmelimı?
  Vuruntu sensörünün bozuk olduğunu nasıl anlariz,
  Rolanti Sorunu var, yakıt çok gibi,
  Motor lambası yanıyor,
  Yardım için şimdiden teşekürler

  Yanıtla
 • 15 Nisan 2018 tarihinde, saat 13:48
  Permalink

  2005 avensis vuruntu sensörü motorun neresinde resim olarak atabilirmisiniz bir de biz kendimiz değiştirebilir miyiz

  Yanıtla
 • 17 Nisan 2018 tarihinde, saat 09:58
  Permalink

  Arabam 1996 Opel Vectra 2.0 16 valf. Zaman zaman motor arıza ışığı yanıyor ve bir müddet sonra sönüyor. Yandığında arabanın çekişi düşüyor. Hareket halinde iken kendiliğinden sönüyor. Arıza kodunda Vuruntu Sensörü arıza kodu çıkıyor. Sensör mü arızalı, yoksa motorda vuruntu yaratan başka bir sebep mi var. Ne yapmalıyım?

  Yanıtla
 • 8 Mayıs 2018 tarihinde, saat 23:15
  Permalink

  Hayırlı akşamlar. Bende 2003 model Toyota Corolla vvti 1.6 araç mevcut.aracımda yaklaşık 7 aydır arasıra motor arıza lambası yanıyor. Arıza kodu p0325 olan vuruntu sensörü. Toyota yetkili servis e gittim senin sensörde bir şey yok dediler. Sorum şu. Şayet vuruntu sensörüm arızalı değilse neden motor arıza lambası yanar?

  Yanıtla
 • 18 Haziran 2018 tarihinde, saat 21:38
  Permalink

  Yeriniz nerde arscimi size gostermek isterim

  Yanıtla
 • 7 Eylül 2018 tarihinde, saat 08:24
  Permalink

  merhaba

  2006 model lancer 1,6 otomatik aracım var , yeni motor yapıldı aracıma , piston kompresyonu ölçüldü sıkıntı yok , arac yokuşlarda ve yüksek devirlerde yakıt hava karışımını tam olarak ayarlamıyor sanırım . 4000 devire kadar normal 4000 devirden sonra boğuluyor gibi bir ses geliyor ve enson devirde 1-2 kezküçük küçük patlama sesleri geliyor motordan. motor çekişden düşüyor , rampada yığılıp kalıyor araba , katalitik konvertör temiz , motor arızaışığı yakmıyor.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir