Prizdirek Bilyası Neden Bozulur, Nasıl Değiştirilir?


Sponsorlu Bağlantılar
Prizdirek Bilyası Neden Bozulur, Nasıl Değiştirilir?
4 (80%) 5 votes

Araçlarda ses sorunlarına neden olan ve değişim işçiliği maliyeti ve zorluğu nedeni ile araç sahiplerinin canını fazlası ile sıkan parçalardan birisi de prizdirek bilyasıdır. Söz konusu parça arızası kendini ses sorunları ile belli eder.

Prizdirek Bilyası Nedir? Ne İşe Yarar ?

Söz konusu paça şanzımanın içinden gelen mil aksamı ile baskı balata aksamının birleşimde bulunan bir rulman parçasıdır. Söz konusu parçanın görevi şanzıman dış kasası ile prizdirek mili parçasının sürtünmesini önlemek ve stabilize olan bir devinim sağlamaktır.

 

 

Prizdirek Bilyası Neden Bozulur

Her rulmanın belli bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım süresi dolduğunda içerisindeki hareketli parçalar yavaş yavaş bozularak ses üretmeye başlar. Prizdirek bilyasının bozulma nedenlerinin en baş sebebi yıpranmaya bağlı beklenen bozulmalardır.


Sponsorlu Bağlantılar

Prizdirek Bilyası Nasıl Değiştirilir

Söz konusu bilyanın değiştirilebilmesi için aracın şanzıman aksamının tamamen dışarı alınması gerekir. Fakat bu işlemde şansımanın içinin açılması yada dağıtılması gerekmez. Prizdirek milinde bir sorun var ise şanzıman açılabilir fakat sadece bilya değişimi için şanzıman açılmadan yeni parça takılabilir.

Prizdirek Bilyası Bozulursa Ne Olur ?

Editörlerimize en sık gelen sorulardan birisi de Prizdirek rulmanı arızalanırsa ne olur sorusudur. Bu parça arızalandığınde genellikle şanzıman çalışmasını etkilemeden ses sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu ses başlangıçta belli belirsiz olsa da zamanla oldukça yüksek ve çekilmez bir hal alacaktır. İlk etapta tek olumsuz yer ses olsa da ihmal edilerek çok ileri safhada arızalanması durumunda şanzımanın çalışmasına da etki edecektir. Bu nedenle tavsiyemiz ses fazla artmadan servisinizle konuyu görüşmeniz olacaktır.

Prizdirek Bilyası Sesi Nasıl Kesilir

Söz konusu parçadan gelen sesin tek bir çözüm yolu vardır. Bu da bu parçanın yenisi ile değiştirilmesidir. Bu parça oldukça ucuz bir parça olsa da değişimi için gereken zaman ve maliyet açısından araç kullanıcıları için oldukça pahalı bir işleme dönüşebilmektedir. Bu nedenle de birçok kullanıcı sesi ihmal ederek aracını bu şekilde kullanmaya devam etmektedir.

Genellikle Set Halinde Değişir

Baskı balata değişimi sırasında birçok usta yada servis, söz konusu parçayı değiştirmektedir. Eğer ses sorunlarınız var ise şanzıman aşşağıya alınmış iken debriyaj bilyası ve baskı balata aksamını da kontrol ederek sorunlu parçaların yenileri ile değiştirilmesini önermekteyiz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

Prizdirek bilyası arızası yada prizdirek bilyasından gelen ses konusunda aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevap verilmektedir.

Sayfa Özeti
Prizdirek Bilyası Neden Bozulur, Nasıl Değiştirilir?
Konu Adı
Prizdirek Bilyası Neden Bozulur, Nasıl Değiştirilir?
Konu Açıklaması
Şanzıman Aksamından Prizdirek Bilyası Nerede Bulunur neden bozulur ve nasıl değiştirilir sorularında bilgiler ile nedir ne işe yarar ve en önemlisi bozulursa ne olur
Yazar
Yayımcı
OtoServis
Yayımcı Logosu

Prizdirek Bilyası Neden Bozulur, Nasıl Değiştirilir?” için 38 yorum

 • 16 Ekim 2017 tarihinde, saat 21:38
  Permalink

  Selam bende fiat linea 1.3 otomatik var 1. Ve 2. Viteste sürtünme sesi çıkarıyor 3 ve 4 hiç bir problem yok 5 ve 6 uğultu sesi geliyor pirizdirek bilyası düşünüyoru yada başka bir sorun ola bilir mi bunu maliyeti çok olurmu

  Yanıtla
  • 16 Ekim 2017 tarihinde, saat 21:48
   Permalink

   Prizdirek harici bir sorundan kaynaklanıyor da olabilir, bu tip arızalarda öncelikle aracın test edilerek sorunun kaynağı net olarak bulunabilir. Her iki şekilde de şanzıman inmesi gerekebilir. Maliyet açısından prizdirek bilyası daha ucuz tutacaktır fakat iç mil aksamı biraz daha tuzlu olur. Tabi sorunu bilmeden bu şekilde düşünmek mantıksız, öncelikle iyi bir otomatik vites ustasına aracınızı göstermenizi tavsiye ederim.

   Yanıtla
 • 16 Kasım 2017 tarihinde, saat 21:05
  Permalink

  Selam pejo 206 baskı balata yeni değişti ama rolantide çalışırken çok gürültülü çalışıyor debriyaja basınca ses kesiliyor.

  Yanıtla
  • 17 Kasım 2017 tarihinde, saat 07:41
   Permalink

   her 5 değişimden 3 ünde bu şikayeti duyuyorum, balata değiştikten sonra özellikle sbahları daha fazla gelir doğru mu? ses debriyaj bilyasının sesi, bozuk değildir fakat değişimde kullanılan parçalar orjinal miydi ?

   Yanıtla
  • 17 Kasım 2017 tarihinde, saat 17:44
   Permalink

   Aracımda rolanti dalgalanması var bazen stop ediyor boğaz kelebeği temizlendi adaptasyon yapıldı yine aynı yalnız şunu farkettim debriyaja basılı tutup gaz verdiğinde dalgalanma olmuyor.

   Yanıtla
   • 17 Kasım 2017 tarihinde, saat 19:16
    Permalink

    inanın debriyajla rölanti dalgalanmasını bağlantısını kurabileceğimiz bir nokta yok, onunda rölanti dalgalanmasının pek alakası olacağını sanmam,

    Yanıtla
    • 27 Ocak 2018 tarihinde, saat 16:59
     Permalink

     Arabam scirrocco 2012 model
     Bazen motor ısınınca sol tekerin arka kısmında vites boşta iken debriyaja basınca giden sakirti sesi duyuyorum.yardim ve yorumlariniz benim için önemlidir tesekkurler

     Yanıtla
   • 16 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:06
    Permalink

    selam onur bende de peugeot
    206 var ve bende rolanti dalgalanmasi, stop etme ve zaman zaman dalgalanma sonrasi gaz yememe sorunu yasiyorum.bogaz kelebegi 3 kere temizlendi ve adaptasyon yapildi. ve de rolantide iken “gır gır gır” ses geliyor ve debriyaja basilinca ses kesiliyor. ayni sorunlarin sende de oldugunu gordum. sorunlarini cozebildin mi?

    Yanıtla
 • 4 Ocak 2018 tarihinde, saat 17:11
  Permalink

  2009 opel corsa 1.3 dizel arabam var. debriyajdan ayağımı çekince tıkırtılar vardı. basınca biraz kesiliyordu. tamirciye götürdüm. debriyaj takım halinde ve volant değişti. ama ses bitmedi.
  aracı biraz kullanınca yine durduğum yerde araç çalışırken vites boştayken debriyaja basınca ses kesiliyor. ayağımı çekince ses başlıyor. debriyajdan ayağımı çok yavaş çektiğimde ses olmuyor. ama az hızlı çekince tıkırtılar devam ediyor.

  Yanıtla
  • 4 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:04
   Permalink

   Volant dişlisi aracın arızalı olduğunu düşünüyorum. Yapılmış olsa da malzeme veya usta hatası olabilir. Prizdirek bilyasından gelse, debriyajdan çekerken ses gelmez, basınca gelir.

   Yanıtla
   • 26 Şubat 2018 tarihinde, saat 17:26
    Permalink

    Yanlış bilgi veriyorsunuz hocam prizdirekten ise debriyaja basınca ses keser

    Yanıtla
 • 4 Ocak 2018 tarihinde, saat 17:58
  Permalink

  Ayrıca, prizdirek ten ise çok sorun yaratır mı? yaptırmasam ne olur?

  Yanıtla
  • 20 Nisan 2018 tarihinde, saat 20:05
   Permalink

   Prizdirek bilyasi değiştirilmez ise dişliler zarar görür. Ben bugün degistirttim, 1700 tl parçanın orijinali 500 tl ye çıkma buldum değişiyor. Araç henüz toplanması. 3 gündür sanayide.

   Yanıtla
 • 16 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:11
  Permalink

  Kolay gelsin benim aracım 207 1.4 benzinli debrija basınca ses kesiliyor dediğiniz gibi pirizdirek bilyasindan yakında baskı balata gıda degistircem baskı balatası değiştirirken pirizdirek bilyasinida değiştirilebilir mi baskı balata değiştirilirken

  Yanıtla
 • 17 Ocak 2018 tarihinde, saat 18:57
  Permalink

  Ford escort um var bugun usta pirizdirek bilyasi degisecek dedi.parca icin 200 iscilik icin 175 istedi.sadece bilye 200 olur mu.yada komplemi degistirecek.lutfen bilgi verirmisiniz.

  Yanıtla
  • 18 Ocak 2018 tarihinde, saat 00:35
   Permalink

   Erkan bey parçanın durumuna göre değişir 50 yede var 100 e de 200 e de

   Yanıtla
 • 24 Ocak 2018 tarihinde, saat 10:20
  Permalink

  Reno 19 seyir halinde ayağımı gazdan çekince sol ön teker sanki camurluga surtuyomuş gibi ses geliyor.debrıyaja basınca ses kesiliyor.sorun nedir ?

  Yanıtla
 • 27 Ocak 2018 tarihinde, saat 17:04
  Permalink

  Sol lastiğin arkasından gelen ses

  Aracım 2012 scirocco sol tekerin arkasından bi ses duyuyorum ve bu ses debriyaja basınca gidiyor.yorumlarinizi dikkate alıp hareket edeceğim tesekkurlertesekkurler

  Yanıtla
 • 3 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:23
  Permalink

  Merhaba benim 1,5 clio symbol dizel aracım 1 ve 2 vitesde uğultu sesi var hareket halinde gazdan ayağımı çekince dahada belli oluyor hurr hurr diye hafif bir sen rolantide yok hızlanınca belli olmuyor

  Yanıtla
  • 4 Şubat 2018 tarihinde, saat 01:15
   Permalink

   Bu durum akslardan kaynaklanabilir, ikinci bir öneri ise aracı life kaldırılıp alt bağlantı takımlarına bakılması gerek gevşek kopuk gibi herhangi bir durum var mı?

   Yanıtla
   • 4 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:19
    Permalink

    Aracın ön amortisörleri rulmanları takozları değişti
    Aks tabla rotil burçlar ve dört teker rulmanı değişti
    Ayrıca lift de kaldırdık herhangi bir sorun yok Hale’n uğultu sesi düşük hızlarda gazdan ayagımı çekince yığılma sırasında bu oluyor
    Cevap verdin için ayrıca teşekkürler ediyorum

    Yanıtla
    • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:19
     Permalink

     Oktay bey, genellikle bu gibi işlemleri neden buraya yazarken söylemiyorlar anlamıyorum, bakın bunların yapıldığını söylemiş olsaydınız farklı bir işlem önerilebilirdim. Burada yorum bekleyen çok sayıda kişi bulunmakta bu şekilde olduğu zaman diğerine geç cevap veriyoruz.

     Yanıtla
  • 24 Mart 2018 tarihinde, saat 22:39
   Permalink

   Aynı ses benim 2013 i20 de de var. İki yere gösterdim ikiside şanziman ana dislilerinden 2. Vites dislisinin olduğu bölümde aşınma yada deforme olacağını ama bunu dert etmememi söyledi. Sadece 2.vites 2000 devirden sonra hurrr ses yapıyor eğer ayağımı gazdan çekersem ses daha çok geliyor. 3 e atarsam yada 1 e atarsam ses kesiliyor. Dediğiniz gibi ise sanzimandan sorun. Bugün de araba soğukken bi uğultu duydum debriyaja basınca ses kesildi tüm yorumlar prizdirek üzerine. Onun için de açtırma şanzimani yazmışlar. Baskı balata değişirken hepsini aradan çıkartmayı düşünüyorum kısmetse

   Yanıtla
 • 4 Şubat 2018 tarihinde, saat 23:22
  Permalink

  Merhaba,

  Audi a3 1.6tdi 2014 model arabam 156000km de, vites bosta rolantide calisirken ayni bozuk volanttan gelen ses gibi bir ses geliyor(tak tak tak yalpaliyor gibi), debraja basilinca ses geciyor. Ilk basta volant zanlettim ama servise sordugumda volantin tek parca oldugunu ogrendim, aceba prizdirek rulmanindan
  olabilirmi? Yada baski rulmanindan? Yada sanzuman bozuk olabilirmi? Saygilar.

  Yanıtla
  • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 02:32
   Permalink

   Prizdirek bilyası veya baskı yaylarından yapıyor olabilir.

   Yanıtla
 • 6 Şubat 2018 tarihinde, saat 08:37
  Permalink

  Merhaba, geçen hafta opel astra enjoy aracimizin baskı balata ve şanzıman bilgesi değişti 1 hafta kullandık hafta sonu izmir e gittik ve orada araba kaldi.sanayide bize şanzıman bilyesinin dağıldığı söylendi. Bu durum normal mi? Yenisinin takılacağı söylendi bundan sonra sıkıntı olacakmı yine aynı şeyi yasarmiyiz?

  Yanıtla
 • 11 Mart 2018 tarihinde, saat 02:02
  Permalink

  2011 model citroen c3 1.4 hdi aracım rolantide çok gürültülü çalışıyor derbiyaja basınca ses kesiliyor ve seyir halide giderken uğultu yapıyor. Sorun nerden kaynaklaniyordur? Bilgi verirseniz sevinirim.

  Yanıtla
 • 13 Mart 2018 tarihinde, saat 18:30
  Permalink

  Merhaba benim araç golf 7 debriyaja basınca pır pır ses geliyo usta debriyaj balatası değişecek dedi değişti ama ses gitmedi şimdide pirizdirek değişecek diyo acaba debriyaja basılı ilken gelen ses prizdirektenmi çok sağolun şimdiden

  Yanıtla
 • 26 Mart 2018 tarihinde, saat 19:29
  Permalink

  opel 1,3 astra dizel 2009 model aracım 1.nci vitesten 4.vitese kadar hareket halinde ses geliyor.ayağımı gazdan çektiğimde ses kesiliyor.yorumları bekliyorum

  Yanıtla
 • 9 Nisan 2018 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  1,6 corolla elegant 2010 6 ileri aracım rölantide çalışırken hafif bir ses geliyor debriyaja basınca kesiliyor. gece yolculuğunda yolda 110 -120 km hızla giderken ayağımı gazdan çekince sürtünme sesi gibi bir ses geliyor ayağımı gaz pedalına hafif koyunca ses kesiliyor. aynı ses gaza rampada yüklenince de geliyor acaba sebebi ne olabilir

  Yanıtla
 • 3 Mayıs 2018 tarihinde, saat 19:26
  Permalink

  Merhaba aracım wv passat b8 16 tdi manuel araç boşta iken şanzıman kutusundan gelen tıkırtı debriyaja basınca kesiliyor fakat birkaçkere bas çek yapınca komple kesiliyor. Fakat birkaç dur kalktan sonra tekrar boşta iken tıkırdıyor bas çek yapınca tekrar kesiliyor. Özellikle yokuşlarda ses dahada artıyor.ses gelince 1 2 sefer bas çek yapıyorum kesiliyor. Aynı ses 1. Veya 2. Viteste düşük devirde hırıltı şeklinde duyuluyor prizdirek olma ihtimali nedir

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:29
  Permalink

  Kolay gelsin megane1 1.9 dri dizel aracım boştayken sanzimandan şıkır şıkır diye ses geliyor debriyaja basinca ses kesiliyor.vites değişimlerinde sıkıntı yok araç giderken de bazen sadece 1 viteste düşük devirde duyuyorum sesi debriyaja basinca da kesiliyor sizce sebebi ne olabilir

  Yanıtla
 • 6 Mayıs 2018 tarihinde, saat 23:59
  Permalink

  Iyi akşamlar. 2005 model vtec aracım 3900 devirde kesiciye giriyor. Arıza tespit cihazı “Külbütör yağ basınç sensoru devresi düşük voltaj”uyarısı verdi. Bu arıza ne demektir ve maliyeti yüksek midir? Simdiden teşekkürler

  Yanıtla
 • 7 Mayıs 2018 tarihinde, saat 00:03
  Permalink

  Iyi akşamlar. 2005 vtec aracım 3900 devirden sonra kesiciye giriyor. Arıza tespit cihazı “Külbütör yağ basınç sensoru devresi düşük voltaj” uyarısı verdi. Bu ariza ne demektir ve maliyeti yüksek midir?

  Yanıtla
 • 11 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:55
  Permalink

  Merhaba. Aracım 2011 Astra J 1.3 CDTI.
  Aracı yeni aldım 130 binde. İlk çalıştırınca bir tıkırtı sesi geliyordu.
  Debriyaja basınca kesiyordu. Isınınca yada soğukken farketmiyor ses yine var.
  Daha sonra ustalar Volant dediler. Bende baskı balata bilye volant komple hepsini değiştirdim.
  Ama ses devam ediyor. Hatta arttı biraz daha.
  İlk kalkışta sürtme seside var. Ne olduğunu çözemedim kaç zamandır.
  Okuduklarıma göre PRİZDİREK BİLYASI arızası.
  Sizce nedir ?

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:12
  Permalink

  10 gün önce vites geçişlerinde gelen sesden dolayı şanzumanı söktürdüm senkromenç ve yaylarda sorun var dı sözde yapıldı. araç toplandı. şimdi araba da bi ses geliyor debriyaj a basınca ses gidiyor, ve araç 1. viteste ve geri viteste kalkarken titreme yapıyor vites hızlı kalkınca ve hemen kalkıp debriyaj dan ayağını cekınce sorun olmuyor . balatan iyi dedı takarken sadece keceden yag kacagı vardı yayını ayarlayıp taktı
  daha önce arabada sesle alakalı böyle bı durum yoktu tamırden sonra oldu birde 2, vitesten 3. vitese gecerken sorun oluyor sankı yerını bulamıyorum ama 2500 devırde vıtes atarken 2den 3 hızlı davranırsan gecıyor. 5,4,3,2,1 yapınca sorun yok rahatlıkla düşüyor. ne yapmam gereklı yardımcı olursanız sevınırım

  Yanıtla
 • 24 Eylül 2018 tarihinde, saat 19:09
  Permalink

  Aracim 2003 1.6 toyota corolla arac giderken 1. Vitesde gaza yuklendigimde sanzumandan şıkır şıkır ses geliyor debriyaja bastigimda kesiliyor butun viteslerde geliyor ama ozellikle 1 viteste ve yuksek devirde daha bariz duyuluyor ozellikle rampa yukari cikarken daha fazla ses geliyor araci life kaldirdik 2 vitesde harket ettirdik ve sanzumandan cok fena ve net bir sekilde geliyor ses usta sanzumani sokmeden arizayi bulamam dedi ariza tam olarak nedir bilgisi olan varsa yazmanizi rica ederim.

  Yanıtla
 • 6 Ekim 2018 tarihinde, saat 17:31
  Permalink

  merhaba ustam aracim 2009 insignia aracimin baski balatasi degisti volan iyi denilip degismedi aracimi aldigim gun arac sadece ikinci viteste dusuk devirde gaza basip cektigimde ugultu sesi var diger viteslerde gelmiyor ses debriyaja basinca kesiliyor ve 1 inci vites ve 5 viteste vites kolu ileri geri gaza basip cekince oynamaya basladi daha once kesinlikle boyle bir sikinti yoktu simdiden tesekkur ederim yardiminiz icin.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir