Otomatik Vites Araba Neden Stop Eder?


Sponsorlu Bağlantılar
Otomatik Vites Araba Neden Stop Eder?
3.7 (73.33%) 3 votes

Manuel vitesli arabaların stop etmesine çok rastlayabiliriz bunun nedeni genellikle debriyaj ile gaz pedalı arasındaki ayarı yakalayamamaktadır fakat bazen otomatik araçlarda stop edebilir. Otomatik vites araçlar neden stop eder derseniz bunun cevabı bazen aracın içerindeki yük bazen de sistemsel bir arızadan dolayıdır. Bazen otomatik vitesli araçlarınız hızlı giderken ani yavaşlama yaptığınızda tekleyebilir ve sonrasında stop eder bu da tamamen sistemsel bir arızadan dolayıdır ama yokuş çıkarken stop etmesi ise aracın yükü çekememesi ve zorlanmasından ötürüdür. Otomatik vites arabaların stop etmesinde en büyük etkenlerden biriside aracın gaz kesmesidir bununda farklı nedenleri bulunabilir.

Otomatik Vites

Bazen aracınızın stop etmesi sizleri korkutabilir ve şanzımanı dağıttığınızı düşünebilirsiniz fakat çok korkulacak bir durum değildir genellikle servise götürerek bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz fakat bazen servisler fazla fiyat uygulaması yapmaktadır ve stop etmesinin nedenini bulamayınca baştan sona araçtaki parçayı yenilemeye başlarlar bundan önce bir ustaya giderek yakıt yolunu ve beyne giden kabloları bir defa kontrol ettirmenizi öneririm servis her zaman araç parçalarını değişmekten yana çözüm sunar fakat ustaya götürdüğünüz zaman daha kısa sürede işlemini halledebilirsiniz çok sıkıntılı ve sık yaşanan bir durum ise servisine götürmeniz daha iyi olacaktır.

 Otomatik Vites Araç Stop Etme Nedenleri

 • İlk olarak otomatik aracınızın stop etmesine yakıtın kalitesiz olması neden olabilir. Uzun süre yakıtını bilmediğiniz bir yerden yakıt aldıysanız yakıt sonucunda belirli yerlerde kirlenmeler oluşacaktır ve zamanla motora giden yakıtta azalma olacaktır bunun sonucunda ise aracınız zorlanacak stop edecektir.
 • Böyle bir sorununuz bulunuyor ise gaz kelebeğini kontrol ettirmenizi tavsiye edersiz bazı kullanıcıların bu sorun için en ideal çözümün bu parçanın temizlenmesinde buluyor. Otomatik araçların gaz kelebeklerinin düzenli olarak temizlenmesi aracınızın daha uzun süre arızasız çalışmasına imkân sağlamaktadır.
 • Otomatik aracınızın stop etmesinde en büyük etkenlerden birisi ise aracın krank sensörünün arızalanmasıdır bunu çoğu servisin anlaması mümkün değildir ve böyle bir problem ile servise başvurduğunuzda ilk değişilen parça bu olacaktır. Sağlam olsa bile ilk olarak değişime bu parçadan başlamaktalar.
 • Kontak termiğinin arızalı olması bile aracınızın stop etmesine imkan sağlayacaktır.
 • Emme manifoldundan kaçak olması otomatik vitesli aracınızın stop etmesine neden olabilecek diğer bir etkendir.
 • Sente problemi de bu tarz bir sorunu olan kişilerde çok sık rastlanan bir durumdur.
 • Bobinlerin arıza vermesi bu olaya neden olmaktadır fakat bobin arızalarında aracınız uyarı kodunu yakacaktır ve bu arızayı anlamanız mümkün olacaktır.
 • Bujilerin arızalanması aracınızın stop etmesine neden olabilir.

Bobin arızaları ile buji arızaları bilgisayar üzerinden bulunabilecek arıza türleridir fakat diğerleri bilgisayar ile anlaşılmaz bunları anlamak için kesinlikle uzmandan destek almanız gerekmektedir. Servislerde bulunan uzmanlar bu işi deneme yanılma yolu ile halletmeyi tercih ederken araç konusunda servis dışında uzmanlaşmış kişiler bilgisayarlardan daha farklı yollara başvurmaktadır.

Otomatik şanzıman ile ilgili  diğer makalelerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir TIKLAYINIZ.


Sponsorlu Bağlantılar

Otomatik Şanzıman Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır? TIKLAYINIZ.

Otomatik Şanzıman Arızaları Nelerdir TIKLAYINIZ.

 

Bize Sorun Cevaplayalım

Otomatik vites arızası olan aracınızda yaşadığınız tüm arızalar ve çözümleri ile alakalı olarak aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için alt kısımda bulunan cevap ve yorum bölümüne araç markanızı ve modelini belirterek aklınıza takılanları sorun.

Otomatik Vites Araba Neden Stop Eder?” için bir yorum

 • 20 Nisan 2018 tarihinde, saat 09:56
  Permalink

  Iyi gunler 2011 ford focus benzin lpg li otomatik aracim stop ediyor.rolanti düşükken ediyor ışıklarda dur kalk yaparken yokuşlarda dur kalk yaparken oluyor.bujilerin ici yag almisti ust kapak contasini değiştirdik yine stop etti.kompresor testinde bişey çıkmadı.sorinu çözemiyoruz

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir