Oksijen (Lambda) Sensörü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır


Sponsorlu Bağlantılar
Oksijen (Lambda) Sensörü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır
4.5 (90%) 8 votes

Oksijen sensörü, Motor kontrol üniteleri yeni sistemlerle hazırlanan araçlarda 2 adet olarak (birisi egzoz manifoltu üzerinde diğeri ise katalitik konvektör bitiminde) bulunur fakat eski model araçlarda genellikle tek bir oksijen sensörü bulunmaktadır. Oksijen sensörünün diğer adı lambda sensörü olarak bilinir. Bu konumuzda Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır Bulabilirsiniz.

Lambda Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Lambda sensörü, egzoz gazının içindeki eksijen miktarını ölçerek motor kontrol ünitesine (ECU) iletir. Motor kontrol ünitesi, söz konusu bilgiye göre hava yakıt karışımını ayarlayarak ateşlemeyi sağlar.

Bu parçadan alınan verilere göre şekillendirilen ateşleme ve yakıt sistemleri, bu parçanın arızalanmaya başlaması sonucunda araç sahiplerinin de anlayacağı bulgular vermeye başlar. En sık görülen oksijen sensörü arıza belirtileri ise;

Lambda Sensörü Arıza Belirtileri

• Hava Yakıt Dengesinin Bozulması Sebebi İle Çekiş Düşer
• Hızlanma ve Performans Belirgin Derecede Düşer
• Düzensiz yanma yakıt sarfiyatını arttırır
• Rolantide Bozulmalar Yaşanabilir
• Ani Hızlanmalarda tekleme ve gaz Yememe Sorunları Olabilir
• Motor Arıza Lambası (Check-OBD) Sabit yanmaya başlar (Sensör Arızasının İlk Belirtisi Arasındadır)

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Öncelikle araç bir obd cihazına bağlanarak Motor kontrol ünitesi (ECU) arıza kayıtları okunur. Fakat bu kayıtlar genellikle genel bilgiler verir fakat usta tabiri ile nokta atışı bir sonuç vermez. Örnek vermek gerekir ise; 2 Nolu silindir yanma hatası kaydı görülebilir. Fakat hatanın sensörden mi, bujiden mi, bobinden mi, yada enjektörden mi olduğunu bulmak ustaya düşecektir.


Sponsorlu Bağlantılar

Bu aşamadan obd cihazından araç rolantide çalışıyor iken oksijen sensörü verilerine girilerek anlık veri iletimi kontrol edilir. Gaz verme rolanti gibi aşamalarda söz konusu veriler yükselip azalır. Eğer bir sensö rde veriler çok stabil görünüyor yada hiç veri alınamıyor ise sensör arızalı olduğu sonucuna varılabilir.

Tabi bu gibi durumlarda sensörde bir arıza olmayıp sadece soket kablo ve elektirik aksamında da sorun oluşmuş olabilir. Tüm olasılıklar kontrol edilmeden sensör değişimi boşa maliyetten öteye geçmez ve genellikle sorunun çözümünü sağlamaz.Lambda Sensörü Fiyatlarının pahalı olduğunu hatırlar isek arıza netleştirilmeden parçanın değişimi mantıksız bir onarım işlemi olacaktır çünkü bu tip parçaların oto yedek parçacılar tarafından geri iadesi, genellikle kabul edilmez.

Geçici ve Yanlış Çözümler

Genellikle rolanti sorunları yaşayan yada motor arıza lambası bir türlü söndürülemeyen araçlarda, oksijen sensörlerini iptal etme girişimleri sıklıkla görülmektedir. Bu işlem ile ECU verileri dengesizleşir ve araç rolantisi, yakıtı ve performansı bu işlemden olumsuz yönde etkilenir.

Sensörler arasına direnç atmak, tamamen iptal etmek gibi birçok merdiven altı uygulama kısa vadede çözüm gibi görünse de uzun vadede sorun yaşamanıza neden olacaktır. Bu konuyu detaylı olarak işlediğimiz Oksijen – Lambda sensörü İptali Ne Kadar mantıklı konumuza göz atabilirsiniz

Aklınıza Takılanları Bize Sorun!

Oksijen sensörü arıza belirtileri nelerdir, oksijen sensörü arızası nasıl belli olur konusunda yaşadığınız sorun ve problemler ile tamir bakım ve onarım ile ilgili olarak sormak istediklerinizi ve aklınıza takılanları cevaplıyoruz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modelini de belirterek sorularını yazabilirler. Sorulan sorular günlük olarak kontrol edilerek editörler tarafından özenle cevaplan maktadır.

Sayfa Özeti
Oksijen (Lambda) Sensörü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır
Konu Adı
Oksijen (Lambda) Sensörü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır
Konu Açıklaması
Oksijen Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir açıklayan ayrıca bu sorunla alakalı olarak Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır Öğrenebilirsiniz.
Yazar
Yayımcı
OtoServis
Yayımcı Logosu

Oksijen (Lambda) Sensörü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır” için 93 yorum

 • 14 Eylül 2017 tarihinde, saat 19:44
  Permalink

  merhaba, aracım 2007 e60 520d bmw.
  son zamanlarda aracım gaza geç cevap veriyor, geç hızlanıyor. serviste bilgisayara bağlayıp kontrolleri yapıldı ustanın söylediği oksijen sensörü daimi hata veriyor oldu.sizin yazınızı okuduktan sonra işin sadece sensörden olamayacağı anlamını edindim. buji, bobin, enjektörler olabilir, uyarınız üzerine.
  arıza lambam ne arada nede devamlı şekilde yanmıyor. bilgisayara bağlayıp mevcut ve geçici arızaları sildiler 1 hafta binmemi ve yeniden bilgisayara bağlayıp arıza tekrarlarına göre yol izleriz dediler.
  ben nereden başlamalıyım.
  şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 18 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:24
   Permalink

   Öncelikle Bmw bizim pek çalıştığımız bir marka değil. fakat benzinli bir motor olarak düşünür isek;

   oksijen sensörü arızası çoğu kez yanıltıcı olabiliyor fakat bazı durumlarda doğru da olabilir. Bu yazımızda obd cihazında sensör hatası görüldüğünde direkt olarak parça değişimi yerine diğer aksamlarında kontrol edilmesi gerektiğini ve sensör anlık verilerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini anlatmaya çalıştık. Size de tavsiyem buji bobin enjektör haricinde diğer (krank devir – map vs gibi sensölerin değerlerini de kontrol ettirin. Geçmiş olsun

   Yanıtla
 • 28 Eylül 2017 tarihinde, saat 20:21
  Permalink

  motor çıkışındaki sensör odb cihazında voltajına baktığımda 0.01 – 0,02 – 0,5 gibi voltaj inip çıkıyor bazande 0,00 da kalıyor nedendir

  Yanıtla
  • 29 Eylül 2017 tarihinde, saat 17:07
   Permalink

   araç marka ve modelini de belirtebilir iseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

   Yanıtla
 • 3 Ekim 2017 tarihinde, saat 19:31
  Permalink

  Merhaba. 2011 model, 1.25 motor, 94000 km.de, benzin ve lpg.li Ford Fiesta aracım da seyir halindeyken ara ara Gaz yememe ve ilk çalıştırmada rölanti düzensizliği var. İkaz lambası yandı ve “P0130 HO2S ISITICI KONTROL DEVRESİ SIRA 1 SENSÖR 1” hata kodu verdi. Buji, kabloları ve bobin sağlam. Ne yapmalıyım?

  Yanıtla
 • 15 Ekim 2017 tarihinde, saat 12:42
  Permalink

  Merhaba aracım 2011 model 206+ 73000′ de sorunum ise rolanti kendiliğinden yükseliyor ve birden inip motor stop ediyor, Motor arıza göstergesi sürekli yanıyor ayrıca yol bilgisayarı “antipollution fault” uyarısı veriyor. Aracı 3000-4500 arası devirlerde gaz verdiğimde ise egostan su püskürtüyor. Motor yağı ve suyu normal durumda araçta hararet sorunu falan da yok ayrıca boğaz kelebeğinin temizlik ve adaptasyonu yapıldı. Ancak sorunum yukarıda anlattığım gibi devam ediyor sizce sorunun temel nedeni ne olabilir?

  Yanıtla
  • 15 Ekim 2017 tarihinde, saat 20:20
   Permalink

   rolanti sensörünü kontrol ettirin. kirlilik yada arıza sorunu olabilir. Kendi kendide rolantinin yüksek devirlere çıkması genellikle bu sensörden görülür.

   Yanıtla
 • 21 Ekim 2017 tarihinde, saat 23:49
  Permalink

  merhaba..aracım 2007 1.4 benzinli doblo.arıza lambası yanmaya başladı.gaz yemiyor.yavaş yavaş hızlanıyor.sebebi nedir..lamda sensörü olabilirmi..

  Yanıtla
  • 21 Ekim 2017 tarihinde, saat 23:54
   Permalink

   Lpg var mı, var ise hem lpg’de hem de benzinde aynı sorunu yaşıyor musunuz

   Yanıtla
   • 23 Ekim 2017 tarihinde, saat 19:15
    Permalink

    lpg ve benzinde aynı sorun var…arıza kodu p0016

    Yanıtla
    • 29 Mart 2018 tarihinde, saat 11:50
     Permalink

     S.a kardes ayni sorun benim dobloda var benzinli 1.4 sorunun kaynagini bulabildinmi

     Yanıtla
     • 10 Nisan 2018 tarihinde, saat 19:41
      Permalink

      Sibop ayari istiyor

 • 13 Kasım 2017 tarihinde, saat 22:32
  Permalink

  Merhaba lada vega 1.5 16v model aracim var araç gelde 2. Vites te 1500 2000 devir arası tekleme yapıyor arıza lambası yanıyor ve 110 120 km hız ile bazen yine tekleme yapıyor gaz kelebeği hava akış sensörü vs hepsi elden geçti son olarak oksijen sensörü var sizce sebep olabilir mi teşekkür ederim?

  Yanıtla
  • 13 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:21
   Permalink

   araçta lpg vardır muhtemelen, hem lpg’de hem de benzin de mi yapıyor yoksa sadece tek birinde mi yapıyor ona göre bir şey söyleyeyim.

   Yanıtla
 • 13 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:56
  Permalink

  Merhaba! Aracım Toyota RAV 4-CAT 2.2 yaklaşık bir atdur haftada vir iki defa lambada aracım düzensiz çalışıp 1. Viteste gaz yemiyor ve aniden stop ediyor. Sonra zorla tekrar çalışıyor. Geçen hafta da otobana çıkacağım esnada tuhaf baskı balata kokusuna benzer bir koku ile aynı hatayı yineledi. Sadece 1. ,2. Viteste yapıyor sabki gaz yemiyor. Motor ışıpı yanık vaziyette 75 km. Yol yaptı. Ertesi gün tamirhanryr götürürken arıza ışığı sönmüştü. Tamirhaneden baskı balata olmadığını öğrendik fakat arızayı bulamadılar. Bana yrd olabilir misiniz lütfen.. Teşekkürler

  Yanıtla
 • 14 Kasım 2017 tarihinde, saat 01:48
  Permalink

  Merhabalar oncelikle verdiginiz bilgilerden dolayi tesekkur ederim. Aracim Opel vectra 95 model 2.0 motor gt serisi.
  Arac benzinde iken ilk gaz verme aninda yavas tepki veriyor birkac saniye sonra kendine geliyor devir yukselmeye basliyor lpg bi sorunum yok. Yanliz benzinde yapiyor bunu sizce ne yapmaliyim.Vereceginiz bilgi icin simdiden tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • 14 Kasım 2017 tarihinde, saat 09:25
   Permalink

   Lpg’nin depo kısmındaki vanadan lpg’yi komple kapatatak bir gün deneyin. Lpg beyni arızalı olduğunda araç benzinde iken aynı anda gaz salınımı olabiliyor bu da aracın boğulmasına neden olabiliyor. Eğer 1 günlük kullanım sonrası düzelir ise lpg beynine baktırın. Düzelmez ise o zaman enjektör, pompa gibi parçalara göz atılması gerekir. Geçmiş olsun

   Yanıtla
 • 22 Kasım 2017 tarihinde, saat 09:19
  Permalink

  Merhaba 2001 avensis d4 aracım rampa da gaz yemiyor özelikle benzinde titreyip devirden düşüyor bobin buji enjektör değişti ancak düzelmedi yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 • 21 Aralık 2017 tarihinde, saat 19:38
  Permalink

  Aracım Mitsubishi l200 4×4 2014 model aracım arada bir beyaz duman bırakıyor ama fazla sürmüyor beş dekika felan sürüyor ondan sonra kesiyor bu neyden olabilir bana yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  Yanıtla
 • 10 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:12
  Permalink

  Mrb. 2001 model opel astra g 1.6 16V aracım da stop etme ve viteste ve vites geçişlerinde sirkeleme, ilk çalıştırmada rölanti yüksekliği ve rölanti bozukluğu var.
  Brc marka sıralı sistem tüp takılı.
  Yapılan işlemler.
  1- gaz kelebeği temizlendi ( ancak elektronik gaz kelebeği olduğunu söyleyip, rölanti ayarı yapılmadığını söylediler)
  2- Bujiler değişti (orjinal ile)
  3- Egr valfi değişti (orjinal ile)

  Sonuç;
  Egr valfi değiştikten sonra sürekli stop etmez, ara ara stop eder oldu.
  Rölanti bozukluğu 04-1.2 arası hala devam ediyor.

  ACİLLL ÇÖZÜM ÖNERİSİ BEKLİYORUM
  .

  Oksijen sensöründen olabilir mi?
  Veya gaz kalebeğinin değişmesi mi gerekiyor?

  Yanıtla
  • 11 Ocak 2018 tarihinde, saat 01:09
   Permalink

   Merhaba, oksijen sensörünü temizleyip kontrol eder misiniz?

   Yanıtla
   • 11 Ocak 2018 tarihinde, saat 10:56
    Permalink

    Tamam. Tekrar dönüş yapacağım. İnşallah sorun düzelir

    Yanıtla
   • 11 Ocak 2018 tarihinde, saat 16:55
    Permalink

    Oksijen sensöründe problem yok..

    Artık 800 lira bayılıp gaz kelebeği almak zorunda kalacam.

    Yanıtla
 • 19 Ocak 2018 tarihinde, saat 13:49
  Permalink

  Merhabalar aracim fiat siena 1.4 tek nokta lpg li alali cok olmadi fakat cok fazla yakit yakiyor km de 40 krs gibi gaz ayarinda birsey yok dediler regulator yeni degismis arac icinde fiatlarda bildiginiz enjektör ısıgı yanık durumda sabahlari gaza basmak gerekiyor ısınana kadar yoksa stop ediyor lambda sensorunden supheleniyorum sizce neden olabilir tsk ederim

  Yanıtla
  • 20 Ocak 2018 tarihinde, saat 20:43
   Permalink

   İsmail bey, yakıt ile ilgili sorunlara araca bakmadan buradan bir şey söylemek doğru olmaz. Oksijen sensörü de bu arızaya bir belirti ama dediğim gibi farklı sebeplerde olabilir.

   Yanıtla
 • 21 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:04
  Permalink

  Slm opel astra h 1.6 benzinli 120 bınde aracımda teklme dusuk devırlerde solkeleme vardı ve yakıt cok yakıuordu ve arac ıcıne benzın kokusu gelıyordu katalozator bobın bujı degıstım sımdı cok az teklme oluyor ve cok az benzın kokusu arada gelıyor yakıt yıne cok yakıyor cewap verırsenız sevınorım sanayıde ustaların dedıklerı bırbırınınkılerı tutmuyor acıl cewap verırsenız sewınırkm

  Yanıtla
 • 25 Ocak 2018 tarihinde, saat 09:21
  Permalink

  Merhaba
  1.4 motor 1993 model astram var. Benzinde performans ve rolanti vede yakıt normal. Lpg de rolanti yükselip düşüyor hiç ara vermeden gaza yüklenme şansın hiç yok aşırı tekliyor. Gaz kesince devir saati 2 nin altına injnce tekliyor bu teklemeler aşırı sarsıntı yapıyor araçta. Düşük devir kullanma şansın yok.motor Sogukken hiç kullanamazsın gaz yemiyor.
  Değişenler lpg enjektör leri
  Gaz filitresi
  Buji ler
  Ateşleme bobini
  Buji kabloları
  Ve her elektrik ci baktı ama nafile
  Verilen öneriler krank devir sensörü gaz kelebeği rolanti müşürü yada bu araba yapar hemşehrim kesemezsin sat başka al
  Denildi. Aracım da tek sorun bu yardım ederseniz çok sevinirim.

  Yanıtla
  • 26 Ocak 2018 tarihinde, saat 03:22
   Permalink

   Krankta sorun olsa aynı işlemi benzide de yapar. Ama diğer seçeneklerde gaz kelebeği ağır basıyor. LPG ile ilgili tüm ayarlar dengeli mi ayar yaptırdınız mı bunları değişirken kalibrasyon düzgün yapıldımı? Nerdeyse tüm seçenekler denenmiş.

   Yanıtla
 • 1 Şubat 2018 tarihinde, saat 18:45
  Permalink

  Meraba benim fiat marea 2001 model aracım var araci. Benzinde ve gazda tekliyor ve birden gaza basıp geri cektimmi tekrar basınca zor yiyor ama genelde benzinde daha çok yakiyor ve egzos patliyor ayrıca egzos muayenesinden geçemedim bujileri buji kablolarını degistirdim yine aynı enjektörleri temizlettim yine aynı iyice canım sıkıldı ne yapmalıyım sizce sorun nedir

  Yanıtla
  • 1 Şubat 2018 tarihinde, saat 23:05
   Permalink

   Murat bey, bu teklemelerle ilgili o kadar çok sebep var ki bu gibi sorunlara cevap vermek zor. Gaz kelebiğine baktırdınız mı ?

   Yanıtla
 • 2 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:59
  Permalink

  Genelde benzinde çok yapiyo sabahları sogukkn çok yapiyor gaz kesiyo sanki gazdada yapiyo ama benzinde daha çok yapiyo bide egzos patliyo gazı zor yiyyor rolantidede dengesizlik var

  Yanıtla
 • 4 Şubat 2018 tarihinde, saat 23:24
  Permalink

  Araç sogukta çalıştığı zaman egzoz patlatıyor bide yola giderken silkeliyor cekisden düşüyor 1.8 95model escort

  Yanıtla
 • 9 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:13
  Permalink

  Merhaba. Ben Gurcistandan yaziyorum. 2 ci arac olarak suzuki samurayi aldim 1.3 motor 1 ay olur. Aldigim gunden arabayi sogukken calishtirdigimda yuksek rolentide 2500 calishiyor 10 dakka, Ondan sonra normele iniyor. Ayrica yuksek hizla giderken ayagimi qaz pedalindan aldigimda araba itekliyor. Tamircilere baktirdim anlayan olmadi. Bu olsijen senorinden ola bilirmi?

  Yanıtla
 • 9 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:16
  Permalink

  Merhaba. Ben Gurcistandan yaziyorum. 2 ci arac olarak suzuki samurayi 1.3 motor aldim 1 ay olur. Aldigim gunden arabayi sogukken calishtirdigimda yuksek rolentide 2500 calishiyor 10 dakka, Ondan sonra normele iniyor. Ayrica yuksek hizla giderken ayagimi qaz pedalindan aldigimda araba itekliyor. Tamircilere baktirdim anlayan olmadi. Bu oksijen senorinden ola bilirmi?

  Yanıtla
 • 13 Şubat 2018 tarihinde, saat 21:24
  Permalink

  Merhaba benim araç 2007 model toyota corolla hb. Araç rolantide dalgalanma yapiyordu basta önemsemedim ama stop etmeye başlayınca subaplar da denildi değiştim boğaz kelebeği dataylı temizlendi egr maf sensörleri temizlendi stop etme gitti ancak rolantide hala oynama var araç çekişi zayıf Araçta arıza ışığı yaniyor . oksijen sensoru arizasi verdi lpg devre dışı baraktm ışık yine yandi benzinde de lpg de ds aynı acaba oksijen sensoru tamamen arızalı olabilir mi. Hangi ustaya görürsem lpg de yanar bu ışık normal deyip geçiyor. Arabadan soğudum resmen tavsiyeniz ne olur acaba. Teşekkür ettim şimdiden

  Yanıtla
 • 14 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:09
  Permalink

  Merhabalar aracım 2014 model citroen elysee
  Aracım motor ariza lambası yaktı sanayide makinaya baglattım verdigi hata
  Partikül filitresi yukarı akış sıcaklıgı
  -aralıklı
  -artıya kısa devre şeklindedir
  Sonrasında ustanın önerisiyle partikül filitresini temizletti ve tekrar aynı hatayı verdi hatayı silemedigini sensörün arizalı oldugunu söyledi Usta oksijen sensöründen oldugunu söyledi ama pek emin olmadıgı kanısındayım bu konuda bi bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

  Yanıtla
  • 15 Şubat 2018 tarihinde, saat 07:12
   Permalink

   Bülent bey, partikül ile nasıl bir işlem yapıldı görülmeli, farklı bir ustaya gösterin istersiniz, partikül iptal edilmedi sadece temzilendi mi ?

   Yanıtla
 • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 03:39
  Permalink

  Merhaba,
  Öncelikle sitedeki bilgiler için teşekkürler.
  2012 honda civic fb7 kasa sahibiyim. Aracımda atiker lpg var. Motor arıza ışığım yanıyor. Lpg ayarlarım tam ve afr ayarı bile yapıldı. Arızayı kontrol ettiğimizde P0420 hatası alıyoruz. Kendim obd cihazımda baktığımda ; catalsty verimliliği yazıyor. Ustama gösterdim. Ya katalizör dedi yada 2. Oksijen sensörü olabilir dedi. Ama ikiside pahalı parça olduğundan işin içinden çıkamadım. Sizin yorumunuz nedir? 2012 model bir aracın katalizörü dağılabilir mi ? Yorumunuz için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

  Yanıtla
 • 23 Şubat 2018 tarihinde, saat 09:41
  Permalink

  Araç sabahları 2 bin devirde çalışıyor sonra 1200 civarlarında kalıyor hafif de dalgalanma oluyor arıza olarak lamda sensoru çıktı o yüzden yapar mı skoda felicia 1.6 glxi 2000 model araç

  Yanıtla
 • 1 Mart 2018 tarihinde, saat 19:34
  Permalink

  2005 307 1.4 benzinli aracım motor sıcaklığı 80 ni geçtikten sonra rölanti dalgalanması yapıyor. Boğaz kelebeği temizlendi fakat hala aynı. Elektronik olduğu içinde ayarda yapılmıyor. Özellikle elektrikli aksamlar açıksa boşta sürekli oynuyor sabit kalmıyor. Sebebi sizce nedir

  Yanıtla
 • 3 Mart 2018 tarihinde, saat 21:57
  Permalink

  Selam Azerbaycandan yaziyorum araclm opel astra g 2000 modeldi 1.6 motor eck
  Aracda rolanti sorunu var
  Arixa lanpasi yanmiyor.
  Bobin qaz senspru rolanti senspru kelebek sensoru bujileri deyisdim amma sorun cozulmedi ne yapdimsada bos yere rolanti arada sabit oluyor direksiyonu saga sola cevirdikde siddetli olarak rolanti oynuyor sanki arac stop edecekmis kimi oluyor amma stop etmiyor bu problem oksigen sensorundan ola bilii? Onceden tesekkur ederim

  Yanıtla
  • 4 Mart 2018 tarihinde, saat 00:10
   Permalink

   Akslarla ile ilgili olabilir. Sağa sola çevirdiğinizde işlem oluyor, oksijen sensörü düz şekildeykende yapabilir.

   Yanıtla
 • 10 Mart 2018 tarihinde, saat 00:17
  Permalink

  Aracımı makinaya bağladık lambda sensörünü alalı 2 ay olmamasına rağmen cihazda Lambda sensörü sinyal olumsuz yazıyor bu ne demek

  Yanıtla
 • 11 Mart 2018 tarihinde, saat 04:53
  Permalink

  Merhaba ıngiltereden yazıyorum. Aracın 2009 mercedes c220 diesel . Aracındaki sorun rölantide çalışması normal çok az dalgalanma var fakat çok belli belirsiz oluyor. Asıl sorun 40 50 ile giderken devir saatinde dalgalanma oluyor. Birde ani gaza yüklendiğinde motor arıza ışığı yaniyor ve araç performansından düşüyor. Aracı stop edip çalıştırırsan motor ışığı yaniyor fakat performans normale dönüyor. Motor ışığında birkaç kez aracı çalıştırıp stop ediyorum sonuyor. Lambda sensöründen olabilirmi.
  Cevabi email olarak gönderirseniz minnettar kalırım.

  Yanıtla
  • 12 Mart 2018 tarihinde, saat 02:48
   Permalink

   Lambda sensörü olabilir, aracı hiç bilgisayara bağlattınız mı?

   Yanıtla
   • 12 Mart 2018 tarihinde, saat 07:11
    Permalink

    Evet bağlattim hiç bir arıza vermiyor

    Yanıtla
    • 13 Mart 2018 tarihinde, saat 02:35
     Permalink

     Motor lambası yanıyor, hiçbir arıza göstermiyor, beyine giden kablo soket uçlarını kontrol edermisiniz oksitlenme var mı?

     Yanıtla
     • 9 Haziran 2018 tarihinde, saat 23:58
      Permalink

      KOLAY GELSIN.2004 OPEL ASTRA ARAÇ 2000 3000 DEVIRDE GIDERKEN ARIZA LAMBASI YANIP SÖNUYOR CEKISTEN DÜŞÜYOR GAZ YEMIYOR HEM BENZIN HEM LPG IKISINDEDE YAPIYOR KAFAYI YIYECEM LÜTFEN YARDIMCI OLUN.

 • 11 Mart 2018 tarihinde, saat 23:48
  Permalink

  merhabalar 2001 model alfa romeo 156 1.6 ts benzin+lpg li aracıma egzoz muayenesinde değerleri yüksek olduğu için katalizör taktırdım fakat değerler hala yüksek cıktı.geçmedi. 0.22 değeri bulmadı.cok az kaldı ama yakalamadı o değeri.dediler bana biraz yol yap gel o zaman geçer.zamanım olmadığı için birkac gün soraya bıraktım.sensörün çalışıp çalışmadıgını nasıl anlıcaz? ve katölizörin? söyle bi sıkıntı oluyo rolenti yüksek kalıyo arac boşta calışınca.rolenti motoru degişimi yaptım böyle kaldı.ecu mu problemim yoksa lamda sensörü olaiblirmi?sensörü değiştirsem sorun çözlüp muayene den gecer mi egzoz emisyon dan teşekürler

  Yanıtla
 • 15 Mart 2018 tarihinde, saat 17:01
  Permalink

  Merhaba 2011 golf 6 dizel otomatik vites aracım var. Arac yavaşlama esnasında vites düşürülen titreme yapıyor. Düşük devirde tıkırtı ses geliyor. Bilgisayara bağlandığında O2 sensör hatası yazıyor. Sensörden bu titreme olabilir mi? Sorun farklı aksanlardan çıkabilir mi?

  Yanıtla
 • 30 Mart 2018 tarihinde, saat 14:14
  Permalink

  1996 Toyota Corolla 1.6 GLİ araç tüpte iken arıza lambası yanıyor performans düşüklüğü oluyor bu esnada araç benzinde gitmiyor vede tekliyor LPG de gidiyor ama tutuk bazen sönüyor lamba ustalar farklı şeyler söylüyor çözüm bulunamadı

  Yanıtla
 • 30 Mart 2018 tarihinde, saat 14:25
  Permalink

  Aracım 1996 Toyota Corolla 1.6 GLİ araç LPG de giderken arıza lambası yanıyor performans düşüklüğü oluyor bu esnada araç benzinde gitmiyor stop edecekmiş gibi oluyor ustalar farklı şeyler söylüyor çözüm bulunamadı bilgilendirirseniz sevinirim

  Yanıtla
 • 4 Nisan 2018 tarihinde, saat 20:46
  Permalink

  Merhaba.Yorumlar naçizane dikkatimi çekti.Ben de 2012 Astra sedan j kasa 1.4 turbo sport benzinli araç var.Arabamın önce yakıt deposu genleşme etkisiyle patlatma sesleri yaptı.Sonra baktık ki benzin havalandırma valfi patlamış.Sonrasında rölantide uzun kullanım sonrası dalgalanma,ve EN ÖNEMLİSİ kontak kapattığımda araba ters çalışiyor.yani silkeleyerek uzatarak stop ediyor.Subaplar,indüksiyon bobini,havalandırma valfi,bujiler,buji kabloları,volan,baskı balataları değişti.Sadece bir kere motor ışığı arızasının üzerine bilgisayara bağladığımızda oksijen sensörü arızası verdi.Şu an klasik zengin yakıt arızası veriyor.3 ayrı aracın emme manifoldlarını(komple enjektörleriyle beraber) tek tek takıp,kontak kapatılmasındaki ters çalışmayı tespit edebilir miyiz diye ümit ettik.Sonuç değişmedi maalesef🤔Haaa bu arada tüm sensörler temizlendi.Egr valfi,maf sensörü,boğaz kelebeği..Hava emiş oranlarına bakıldı.Tüm yakıt deposu,pompa temizlenip elden geçirildi.Kalan şeyler nelerdir?Krank sensörü,oksijen sensörleri?katalitik konvertör?????Rica edeceğim beni kurtarın.Yoksa aracı parçalayacağım:(

  Yanıtla
 • 4 Nisan 2018 tarihinde, saat 23:29
  Permalink

  Aracım 1998 model Palio aracım rölantide çalışırken bir problem Yok fakat boştayken gaz verdiğimde devir saatinde dalagalanmalar oluyor aracımın yakıt tüketimi arttı

  Yanıtla
 • 8 Nisan 2018 tarihinde, saat 17:22
  Permalink

  Aracım hyundai era cvvt ve lpg li araç rölantide anı gaz verdiğinde veya hızlı kalkış yapcanzaman yada ikinci fitese alirkin su motoru gibi çalışıyor ve elfiren lambasını yakip sonduruyor bu sırada ise tüm göstergeleri sıfırlayıp tekrar eski haline geliyor lakin bunu benzinde yapmıyor veya benzine alıp hemen tekrar lpg ye aldığında bir sıkıntı olmuyor ama kısa bir zaman içind e aynı arızayı yine yapıyor bu sırada check lambası yanıyor bilgisayara bağladığında ise herhangi bir ariza vermiyor bu sorunla ilgilenirseniz sevinirim..

  Yanıtla
 • 13 Nisan 2018 tarihinde, saat 10:33
  Permalink

  Merhaba aracim 2012 punto 1.3 multijet euro5. Aracimda dip gaz haric hizlanmalarda 1. 2. ve 3. viteste teklemeler oluyor. Dip gaz sorunsuz hizlaniyor. Buna ek olarak yuk altinda 3 bin devir sonrasi titreme yapiyor. Enjektorlere bakildi temizlnedi temizlendikten sonra aksama kadar yapmadi aksam tekrar yapmaya basladi. Aracin onceki sahibi araci sagir kullanmis 2 bin devir gecilmemis neredeyse. Ben lambda sensorunden suphelendim yazdida dediginiz gibi sensorun saglikli bilgi gonderme yetisi uzerindeki pislikten kaybolmus olabilir.

  Yanıtla
 • 15 Nisan 2018 tarihinde, saat 19:27
  Permalink

  Aracım wosvagen golf 5 2009 1.4 tsi 140 gazlı gazda bi sorun yok ama benzinde arac hem istop ediyor ve rolanti sabit kalmıyor ve çekiş düşük ve cihazda baglandiginda zengin karışım yazıyor arıza lambası yanıyor tekrar sönüyor tskr ederim

  Yanıtla
 • 20 Nisan 2018 tarihinde, saat 20:35
  Permalink

  SELAM USTAM 2011 MODEL CİVİC ARACIM BUGUN RADYOTORDEKİ BORU KACAK VARDI SU EKSİLTMİŞ HABERİM YOK HARALET SONA GELDİ SAĞA CEKTİM KAPUTU ACTIM STOP ETMEDİM SU DOLDURDUM ALTTAN KACIRIYODU SONRA ARAC KENDİLİĞİNDEN STOP ETTİ SOĞUMASINI BEKLEDİM 2 SAAT KADAR SONRA BORUYU YAPTIK SUYU DOLDURDUK ARAC CALISTI AMA BU SEFER ARAC GAZ YEMİYOR ARIZAYA DÜŞÜYOR PC YE BAĞLADIK
  U0122 ARAC DİNAMİK VERİLERİ KONTROL MÖDÜLÜYLE İLETİŞİM KESİLDİ
  P0141 O2 SENSÖRÜ ISITICI DEVRESİ(SIRA1 SENSÖR2)
  P0302 SİLİNDİR 2’DE TEKLEME TESPİT EDİLDİ
  ARIZALARI SİLDİK
  U0122 ARAC DİNAMİK VERİLERİ KONTROL MÖDÜLÜYLE İLETİŞİM KESİLDİ
  P0141 O2 SENSÖRÜ ISITICI DEVRESİ(SIRA1 SENSÖR2)
  BU İKİ ARIZA KALDI VE ARAC GAZ YEMİYOR 2 BİN DEVRİ CIKMIYOR İLK CALISTIRDIĞIMDA CIKIYOR SONRA ARIZAYA DÜŞÜYOR GAZ YEMİYOR DENGESİZ CALISIYOR
  BAŞINIZI AĞRITTIM KUSURA KALMAYIN

  Yanıtla
 • 22 Nisan 2018 tarihinde, saat 19:01
  Permalink

  2002 otomatik palio var.lpg takildiktan sonra Rolentide dalgalanma vardı. Bujiler ve buji kabloları değişti. Boğaz kelebeği temizlendi. Daglanma cok az kaldi. Ancak üstteki o2 sensörünün fişinin takili olmadigini farkettim. Soketi takınca arac sanki eksoz patlatıyor. Arkadan bir vuruntu oluyor. Sensor bozuk olmasi buna yol acarmi acaba

  Yanıtla
 • 23 Nisan 2018 tarihinde, saat 08:45
  Permalink

  Mrb lar aracım 2000 model opel astra. G kasa aracınla 100 devirince arıza. Işığı yanıyor 10 sn. Sonra yawaslayınca sonuyor

  Yanıtla
 • 28 Nisan 2018 tarihinde, saat 10:20
  Permalink

  Merhaba.
  2002 Model Palio speedgear 1,2 Otomatik aracım var. Sıkıntım şu şekilde. Aracımın ne cekişinde ne yakıtında ne gidişinde hiçbir problem yok. Ancak bazı zamanlarda, bazen seyir halinde bazen ışlıklarda beklerken bazende aracı stop edip dışarı cıktıgımda nerden geldiğini bulamadığım bir patlama sesi geliyor. Bu ses daha önce gelmezdi. Aracımın buji ve kabloları değiştirirken o2 sensörünün fişinin takılı olmadıgını gördük. Onu taktıkdan sonra bu ses gelmeye başladı. Cıkardığımızda fişi yine bu ses gelmiyor. O2 sensörnün kontrol ettirdim düzgün calışıyor hiçbir sıkıntı yok dediler. Bobinlerde bujilerde kablolarda hiçbir sıkıntı yok. Zaten ses arac calışmıyorkende yaptıgı oluyor. Mesala ışıklarda duruyorum sanki arabanın arkasından biri carpmış gibi bir vuruntu oluyor. Eksozu kontrol ettirdim kacak delik vs hiçbirşey yok. Yardımcı olursanız cok sevinirim.

  Yanıtla
 • 3 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:43
  Permalink

  Merhabalar proton gen 2 aracım var. Oksijen sensörü hatası veriyor. Bank 1 sensör 1. Aracıma tam gaz basamıyorum. Tam gaz yüklendiğim zaman aracım yığılıyor. Çeyrek gaz vererek gittiğim zaman herhangi bir sıkıntı olmuyor. Ama ani hızlanmalarda tam gaz yapıyorum malesef araç gaz yemiyor yığılıyor. Bilgisayara bağladık oksijen sensörü hatası veriyor ama sensörde 1 yık kadar önceden değişmiş. Acaba sorun yine sensörde midir?

  Yanıtla
 • 9 Mayıs 2018 tarihinde, saat 22:36
  Permalink

  Focus 1 2004 aracım var çok yakıyor sebebi ne olabilir gazda 45 krş yakıyor çekişi gidişi filan çok iyi kaç kere ayar yapıldı ama sonuç aynı

  Yanıtla
 • 10 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:31
  Permalink

  merhaba aracım Honda civic 1.6 İES modelidir aracım ilk çalıştığında çiğ benzin yakıyor birsüre sonra koku kayboluyor.Seyir halinde giderken gaza basınca ilk araç yığılıp sonra gitmeye başlıyor. bazı ustalar oksijen sensörü diyor bazıları motor arızası yanmıyosa oksijen değildir diyor benim motor arıza ışığımda yanmıyor ve aracın yakıtıda arttı araçta tüp yoktur.

  Yanıtla
 • 12 Mayıs 2018 tarihinde, saat 12:39
  Permalink

  Audi A3 1.6 2000 model araç sabah sogukken çalışınca titriyor gaz yemiyor stop etmiyor ama çok titriyor ısınınca gidiyor yaz aylarında titreme az kış aylarında çok titriyor LPG komple değişti ama gene aynı sorun nedere olabilir

  Yanıtla
 • 14 Mayıs 2018 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  selamlar,1,2 16v 2015 model clio symbolüm var.15 gün önce lpg kiti bağlattım.lpg bağlattıktan 1 hafta sonra buji tırnağının altından parça kırdı araba tekledi haliyle…kırılan buji parçasının içerde olduğu düşünülerek öksürtülerek çıkartılmaya çalışıldı.4 buji bobin ve kabloları değiştirdik ama eksozdan gelen ses sanki hafiften bir pancar motoru çalışması var…içerde koltukta oturken titremeyi hissedebiliyorsunuz.çekişte gidişte yakıtta problem yok ama bu sallantı beni 1 haftadır kara kara düşündürüyor.yardım lütfen ne yapmalıyım?teşekkürler…

  Yanıtla
 • 4 Haziran 2018 tarihinde, saat 22:56
  Permalink

  1 ay önce astra f otomatik 1.6 x16xel ecotec 98 model bi arac aldim arac benzinde 16 17 lt benzin 18 19 lt lpg yakiyor buji bobin buji kablosu yeni motor yagi triger ve sanzuman yagi yeni defalarca lpg ayari yapildi duzelmedi aracim benzin ms si 5.80 lerde oksijen sensorunu temizledim ama sonuc degismedi lpg programinda. O2 0.20v gosteriyor lpgde 3.76v gosteriyor sorun be olabilir launc delphi ve tech2 cihazlariyla bakildi hic bir arza yok ne yapmam gerekiyor yardiminizi bekliyorum tskler.

  Yanıtla
 • 10 Haziran 2018 tarihinde, saat 00:03
  Permalink

  slm 2004 model 1.6 opel astra 2500 3000 devirde arıza lambası yanıp sönüyor araç çekişten duşuyor gaz yemiyor hem benzinde hem lpg de yapıyor. hareket halinde gaza dolandım mi lamba normalde yanıyor ama tam devre binince. yanıp yanıp sonuyor lütfen yardimci olurmusunuz.

  Yanıtla
 • 15 Haziran 2018 tarihinde, saat 22:18
  Permalink

  Selam.hyundai accent 2011medel motor soguk oldukda bir problem yaşanmıyor ancaq arac yüksek devirdən enişdə marşa basdıgımda rolant aniden eniyor sanki arac şimdi stop edəcək.arac şu problemi hem benzinde hem lpg də ediyor.bogaz kelebegi deyişdim bobin deyişdi bujiler deyişdi aracin eküsü deyişdi buji kablosu deyişdi ancaq problem çozülmədi.. yardımçı olursanız sevinirim.bide klima çalıştiginda problem 100/ 50 azalır

  Yanıtla
 • 18 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:11
  Permalink

  Merhabalar benim araç 98 model corsa b..Bundan 5000 km önce oksijen sensörünü değiştirdim ve yaklaşık 1000 km sonra motor ışığı yanıp 10 sn 15 sn sönüyordu geçen gün lpg taktırdım ve motor ustası bilgisayara bağlayıp osijen sensörü arıza yapmış dedi ama egzos birşeyine de (sarmallı bir yapı dedi ama aklımda tutamadım) bakması lazım dedi egzosçu. Şimdi tüpte giderken çok sık yanıp sönüyor motor arıza ışığı.
  Size sorum oksijen sensörü bu kadar kısa sürede arıza veriyorsa asıl arıza nerede olabilir?
  Lpg’de kullanırsam oksijen sensörünü değiştirmeme gerek var mı? Bir zararı var mı?

  Yanıtla
 • 11 Temmuz 2018 tarihinde, saat 22:10
  Permalink

  99 model fiat siena 1.6 16 v lpg li yokuş aşağı inerken ışıklarda yada kasislerde durmak için debriyaja bastığımda stop ediyor yani araç komrosördeyken yapıyor yokuşta düzde gaza basıp çektiğimde yapmıyor benzinde gazda aynı şekilde rölantide dalgalanma oluyor bazen aşa giderken debriyaja bastığımda ibre sıfıra iniyor tam stop edecekken toparlıyor rolanti motoru degişti gaz kelebek potansiyo metre degişti boğaz kelebeği temizlendi bobin degişti böyle bi sorunla mücadele ediyorum yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 • 16 Temmuz 2018 tarihinde, saat 01:56
  Permalink

  Merhabalar ustam. Benim arac wolksvagen polo 2000 model 1.4 16v aracta tekleme sorunu var. Bu sorunu herzaman yapmiyor. Soyleki sabahlari motor sogukken daha belirgin bir sekilde tekleme yapiyor. Motor isininca bu tekleme hafifliyor. Dusuk devirde tekliyor aracim. 1. Ve 2. Viteste. Soyle soyleyeyim 2. Viteste giderken gazdan ayagimi cekiyorum tekrar hizlanmam gerektiginde gaza basinca tekliyor. Bu sorun herzaman yapmiyor motor isinmissa. Sogukken herzaman yapiyor. Ustaya goturdugmde sorunun atesleme veya elektiriksel olacagini soyledi. Bu yuzden buji buji kablosu atesleme bobini degisti. Sorun ayni. Araci bilgisayara bagladigimda bu oksijen sensoru arizasi veriyor. Ustaya soruyorum bu parcadan mi diye denemek lazim diyor. Sorunun o parcadan kaynaklandigini kesin teshis koysa degistirecem ama yazik 300 liranin ustunde fiyati. Ne yapacam sasirdim. Bu ustalar kesin hata sundandir diyemiyor artik kafayi yedim. Yardimci olursaniz sevinirim.

  Yanıtla
 • 21 Temmuz 2018 tarihinde, saat 09:24
  Permalink

  S.a, fiat albea 1.2 EL 2002 sadece benzinli aracimin, gaza yuklendigimde bir yığılma yasiyorum ve bu çoğunlukla oluyor, aracimin debriyaj setini, ateşleme sistemlerinin ( buji ve kablo, bobin) yeni degistirdigim halde, yinede tekrarlandığını belirtmek istiyorum, buna mukabil yakıt sarfiyatim artmıştır,ornek olarak (160km gittiğim yeri simdi 90 km gidiyorum) benzin fiyatına tabi tutulmamıştır :-))) bir usta egzoz oksijen sensorun arızalı dır dedi nokta atışı gibi söyledi, benim bulunduğum bölge sanayisi pek gelişmiş yer değil hatta hiç değil.. Belirtmiş olduğunuz arıza belirtileri sanki benim aracimi gösteriyor hatta bazen rölanti devri bile 2000 3000 çıkıyor ama duzelior sonradan teşekkürler şimdiden,..

  Yanıtla
 • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 20:35
  Permalink

  Cevap verirseniz çok sevinirim.
  Aracım Nissan Primera P12 Tekna (2003) Atiker Gazlı

  1- Araç seyir halindeyken hem gaz da hem benzinde iken tekleme yapıyor. (her zaman değil)
  2- Araç seyir halindeyken vites değiştirme esnasında yani debriyaja bastığımda devir düşerek stop ediyor. (her zaman değil)
  3- Araç rölantide çalışırken devirde dalgalanma oluyor bazen de stop ediyor.
  4- Araçta çekiş düşüklüğü ve gaz yememe problemi var. (her zaman)

  ! Adaptasyon yapıldı, Boğaz kelebeği temizlendi, Bujiler değişti, Lambda sensöründe problem yok denildi, Katalizör orjinaliyle değişti… Ama yinede problemler bitmedi.
  (Kış aylarında sanırım daha fazla kendini belli ediyor problemler.)

  Acaba sizce ne olabilir. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 9 Ağustos 2018 tarihinde, saat 12:59
  Permalink

  Merhaba aracım 2007 model 130t300 ford transit aracımın motor arıza ışığı yanıyor.bilgisayara bağlandığında egr arızası diyor.egr arızası olduğunda aracın çekiş düşüklüğü vb.durumlar ortaya cikmazmi.aracin muayenesi temmuz sonunda yapılmış.egr partikül filtresi vb parçalarda sıkıntı olsa araç egzos muayenesinden nasıl geçer

  Yanıtla
 • 18 Ağustos 2018 tarihinde, saat 12:04
  Permalink

  İyi günler. 2013 Hyundai i20 1.2 aracım , tüp yok. Arıza sensörü yandı 2 kez söndürüldü.iki üstada oksijen sensörü arızası dedi, sanayiden orijinal sensörü ile değiştirdim.iki hafta sonra tekrar yandı ne tavsiye edersiniz. Egzoz sistemi mi buji mi

  Yanıtla
 • 25 Ağustos 2018 tarihinde, saat 10:25
  Permalink

  Aracım 2007 model Dacia Logan 1.4 MPİ LPG li benim sorunum aracım sıcak havada güneş altında 2_3 marşta zor çalışıyor bazen tek marşta çalışsada 1 dakika içinde rölanti yavaş yavaş yükselip normale dönüyor ama serin havada sabah ilk çalışma da sıkıntı yok çalışma normal bilgisayar 2 Bolu oksijen sensörü arızası veriyor.Araçta herşey normal tek sıkıntı güneş altında sıcakta Zor çalışıyor sebebi ne olabilir .

  Yanıtla
 • 27 Ağustos 2018 tarihinde, saat 02:36
  Permalink

  Merhabalar. Aracım 2006 model 1.4 benzin+lpg li tam otomatik Polo. Arıza ışığı katalizör gösteriyor. Egzoz ustasına gösterdiğimde katalizörün sağlam olduğunu söyledi ve temizliğini yaptı ama arıza ışığı yine yandı. Usta yine yanarsa oksijen sensöründen olabileceğini ona baktırmak gerektiğini söyledi. Yardımlarınızı bekler saygılar sunarım.

  Yanıtla
 • 24 Eylül 2018 tarihinde, saat 14:18
  Permalink

  2004 fiesta 1.4 tdci sorunu göstergede 110km üzeri hızlarda gazdan ayağını çektiğinde gösterge “eac fail” arızası veriyor. Motor 2000 devire düşüyor. Üstüne çıkmıyor. Kontağı açıp kapattığımda arıza düzeliyor. Arızalar silindi ama yine aynı. Çözümü ile farklı söylentiler var. Kafa karıştırıcı bir durum.nokta atışı bir çözüm arıyorum. Yoksa bu servisçiler beni soyulmuş soğana çevirecek.

  Yanıtla
 • 7 Ekim 2018 tarihinde, saat 15:44
  Permalink

  Slm.aracim 2009 opel corsa benzinli 2 aydir oksijen sensoru ile ugrasiyorum 2 ay once ariza lambasi yandi bende ustama goturdum oksijen sensoru arizasi var dedi 2 adet oksijen sensorunu degistirdim bochs marka taktilar sonra 100 km gitmeden tekrar ariza lambam yandi tekrar ustaya gittigimde ariza oksijen sensoru dedi ve taktigi sensorleri tekrar yenisi ile degistirdi 100 km gitmeden tekrar ariza lambasi yandi tekrar gittim bu sefer cikma orjinal.takti sonuc 100 km gitmeden lamba yine yandi tekrar ustaya gittim kablodan dedi kablonun ucundaki soketleri temizledi sonuc sifir tekrar gittim tekrar soket temizligi ama fayda yokkkkkkk ariza lambasi yaniyor gittim ustaya bogaz kelebegini temizleyim dedi maf i demizleyim.dedi sonuc ayni olan bizim dunya paraya oldu.care yokkkkkkkk

  Yanıtla
 • 15 Ekim 2018 tarihinde, saat 19:07
  Permalink

  Merhaba 2012 LPG’li Opel Astra h kasa aracım var. Sabah motor sogukken hareket ettiğimde stop ediyor. Motor ısındıktan sonra sorun olmuyor. Buji bobin enjektör hepsi değişti. Oksijen sensörü arıza ışığı yanıyor. Çözüm ne olabilir acaba??

  Yanıtla
 • 18 Ekim 2018 tarihinde, saat 13:10
  Permalink

  Selamün aleyküm. Aracım Kia Rio hb 2017 dizel 2 ay önce aracım motor arıza lambası yaktı servise götürdüm arızayı bölgesel bulduklarını tesisatlarda falan baktıklarını ve sonucunda oksijen sensörü arızalı olduğunu söyleyip degstiler.2 gün önce yine motor arıza lambası yandı götürdüm sinyal gene oksijen sensorunden geliyormuş. Ama bı sıkıntı olmadığını yanlış yakmış olabileceğini bir daha yakarsa tekrar götürüp tesisatlarda bakilacagini söylediler. Aracımın cekisinde bir sorun yok yakitindada yok dün Kurtköy Atatürk havalimanı ns gittim yol açıktı ortalama tüketimi sifirlsdim git gel 3.8 gösterdi şehir için de kullanmaya devam ettim şuan 4.9 gösteriyor.rolsntide bir sıkıntı yok ama bu sensör kafamı kurcalıyor gercekten motor arıza lambasıni yanlış yakmis olabilir mi. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
 • 18 Ekim 2018 tarihinde, saat 16:21
  Permalink

  Selamün aleyküm. Aracım Kia Rio hb 2017 dizel 2 ay önce aracım motor arıza lambası yaktı servise götürdüm arızayı bölgesel bulduklarını tesisatlarda falan baktıklarını ve sonucunda oksijen sensörü arızalı olduğunu söyleyip degstiler.2 gün önce yine motor arıza lambası yandı götürdüm sinyal gene oksijen sensorunden geliyormuş. Ama bı sıkıntı olmadığını yanlış yakmış olabileceğini bir daha yakarsa tekrar götürüp tesisatlarda bakilacagini söylediler. Aracımın cekisinde bir sorun yok yakitindada yok dün Kurtköy Atatürk havalimanı ns gittim yol açıktı ortalama tüketimi sifirlsdim git gel 3.8 gösterdi şehir için de kullanmaya devam ettim şuan 4.9 gösteriyor.rolsntide bir sıkıntı yok ama bu sensör kafamı kurcalıyor gercekten motor arıza lambasıni yanlış yakmis olabilir mi

  Yanıtla
 • 22 Ekim 2018 tarihinde, saat 21:36
  Permalink

  Merhaba 2013 ford fiesta 1.6 benzinli otomatik vites aracımin CO2 oksijen sensörü seri/part 2 arizasi vermekte ve motor arıza lambası yakmakta. Bilgisayara bağlantım sildirdim fakat tekrar sabit olarak yanmakta.Kısmen rolanti de hiz göstergesi düzensiz çalışiyor araca gaz versemde yemiyor.2-3 kezde bayır asağıya inerken aynı şekilde gaz yememeye başladi ve devir dustukce vites dusurdu.bununla ilgili nasıl bır önlem almam gerekli yardimçı olursanız sevinirim.lambda sensörü ile bu durumu cozebilirmiyim.

  Yanıtla
 • 31 Ekim 2018 tarihinde, saat 23:04
  Permalink

  Merhabalar 2014 ford fiesta 1.25 benzinli aracım var lpg kullanmıyorum rolantimde sıkıntı yok gaz yememe gibi bir durumda yok çekişte sorun yasamıyorum fakat H2O sensör 1 sıra 1 arızası veriyor arızayı sıfırlıyoruz bir kac hafta sonra yine aynı arıza veriyor bu konuda bana yardımcı olurmusunuz şimdiden tesekkurler

  Yanıtla
 • 5 Kasım 2018 tarihinde, saat 22:27
  Permalink

  Slm 2003 model bcb motor golf aracımız var 2 silindir hatası veriyor beyin tesisit enjeksiyon kaz kelebeği değişti yine de ariza veriyor bilgisayarda reddetmeyince siliyor çalıştığında ariza lambası sinyal veriyor yardımcı olursanız sevinnirim

  Yanıtla
 • 7 Kasım 2018 tarihinde, saat 22:35
  Permalink

  Renault megane 2 1.6 16v benzin/lpg’li aracım var. Sorunum arabam rölantide zaman zaman 1200, zaman zaman da 1800 devirde çalışıyor olmasıdır. Gösterdiğim tamirciler sorunu çözemediler. Emme manifoldunun kelepçesini biraz daha sıktılar. Bir tanesini de bilgisayardaki arıza kaydına göre eksantrik mili konum sensörünü değiştirdi. Ancak sorunun hala düzelmedi. Özellikle şehir içi kullanımlarda bu sorunu daha fazla yaşıyorum.
  Sorun nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
 • 8 Kasım 2018 tarihinde, saat 15:03
  Permalink

  merhaba aracım 2002 model toyota corolla wwt
  Aracıma motor yaptırdım usta motoru takarkene oksijen sondası soketi takarkene kabloları koparmış benzer bi araç bularak kablolarına bakarak yaptı taktı ama sıkıntı gitmedi aracım sogukgene rolantide düzensiz çalışıyor istop ediyor ve tekleme oluyor.Araç ısındığında bunlar olmuyor ustada bi yerde bir şey bulamıyor.oksijen sondasından olduğunu söylüyor.Acaba kablo bağlantılarını düzgün yapamadılarmı acaba çünkü o soketi çıkardığımızdada aynı taktığımızdada aynı aydınlatırsanız sevinirim.
  Kolay gelsin.

  Yanıtla
 • 10 Kasım 2018 tarihinde, saat 11:33
  Permalink

  Merhabalar.1997 model 1.6 MPİ motor Fiat Tipo aracında özellikle Sabah ilk calistirdigimda benzin kokusu( sıralı LPG var),rölanti dalgalanması ve aşırı yakıt tüketimi var motor yeni yapıldı anı gaz vermezlerse yığılma var rölanti dalgalanması benzinde de oluyor LPG de de sizce arıza nedir yada nereden başlamak gerekir şimdiden teşekkür ederim..

  Yanıtla
 • 15 Kasım 2018 tarihinde, saat 23:46
  Permalink

  Merhaba araç 1.2 siena 2002 model
  Oksijen sensörü temizliği veya soket in basit bi yerinde mi arıza diye nasıl anlarım . Değişim den önce yapabileceğim neler var kısacası ?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir